Fewer Homes, Slower Pace for Årstafältet Project
The City Council will consider a revised policy decision for the Årstafältet project in Årsta. Due to the economic downturn and high construction costs, the proposed building pace will be reduced from 600 to 450 homes per year, extending the project until approximately 2045. Priority is now given to Stage 5 Södra, including the subway station and park, with its implementation moved forward.
This summary is based on the meeting agenda. We'll update when the minutes are published.
From the original document
Ärendet avser ett reviderat inriktningsbeslut för projekt Årstafältet i Årsta. För att möta omvärldsförändringar och marknadsförutsättningar sedan det reviderade inriktningsbeslutet 2022 föreslås att inriktningen för projektet revideras.De senaste åren har Sverige haft en period av lågkonjunktur, hög inflation och ökade byggkostnader vilket lett till räntehöjningar och en svag bostadsmarknad, särskilt när det gäller nyproducerade bostäder. Dessa omvärldsfaktorer har haft en direkt påverkan på projektet och bidragit till ökade utgifter och ändrade planeringsförutsättningar.För att möta en sänkt efterfrågan på nyproducerade bostäder har de senare planeringsetapperna i projektet pausats. Den tidigare utbyggnadstakten på 600 bostäder per år, med upp till cirka 500 bostadsrätter per år, minskas till 450 bostäder per år. Dessa förändrade förutsättningar gör att tidplanen för projektets genomförande förväntas bli längre än tidigare bedömningar samt att utgiftsnivån är högre. Etapp 5 Södra med tunnelbanestationen och parken prioriteras.Lönsamhetskalkylen enligt nuvärdesmetoden för projektet redovisar ett positiv nettonuvärde om 186 miljoner kronor inklusive tidigare nedlagda utgifter och inkomster vilket är en försämring jämfört med senast fattat inriktningsbeslut. De sammanlagda projektutgifterna i löpande prisnivå beräknas till cirka 11 685 miljoner kronor. Av dessa utgör 344 miljoner kronor projektutgifter som redovisas som driftkostnader. Projektinkomsterna beräknas till cirka 1 140 miljoner kronor. 213 miljoner kronor avser icke offentliga bidrag. Projektets täckningsgrad inklusive nedlagda nettoutgifter beräknas uppgå till 102 procent vilket är en försämring jämfört med senast fattade inriktningsbeslut.Projektet bidrar fortsatt till stadens mål om ökat bostadsbyggande men också till ökad social hållbarhet med blandade upplåtelseformer, bostäder i närheten till kapacitetsstark och attraktiv kollektivtrafik, sammankoppling av Årsta med Östberga samt utveckling av Årstafältets park. Den omprioritering som gjorts av projektets fortsatta framdrift medför en tidigareläggning av parkens genomförande. Tidigareläggning av parken ökar projektets attraktionskraft och bedöms vara nödvändigt för att kunna uppnå planerad utbyggnadstakt av bostäder.
[R1 Utl Reviderat inriktningsbeslut gällande projekt Årstafältet.pdf]
1 (32)
Utlåtande Rotel I (Dnr KS 2026/308)
Reviderat inriktningsbeslut för projekt Årstafältet
Hemställan från exploateringsnämnden
Förslag till beslut
Föredragande borgarrådet Karin Wanngård
Sammanfattning av ärendet
Ärendet avser ett reviderat inriktningsbeslut för projekt Årstafältet i Årsta. För att
möta omvärldsförändringar och marknadsförutsättningar sedan det reviderade
inriktningsbeslutet 2022 föreslås att inriktningen för projektet revideras.
De senaste åren har Sverige haft en period av lågkonjunktur, hög inflation och ökade
byggkostnader vilket lett till räntehöjningar och en svag bostadsmarknad, särskilt när
det gäller nyproducerade bostäder. Dessa omvärldsfaktorer har haft en direkt
påverkan på projektet och bidragit till ökade utgifter och ändrade
planeringsförutsättningar.
För att möta en sänkt efterfrågan på nyproducerade bostäder har de senare
planeringsetapperna i projektet pausats. Den tidigare utbyggnadstakten på 600
bostäder per år, med upp till cirka 500 bostadsrätter per år, minskas till 450 bostäder
per år. Dessa förändrade förutsättningar gör att tidplanen för projektets genomförande
förväntas bli längre än tidigare bedömningar samt att utgiftsnivån är högre. Etapp 5
Södra med tunnelbanestationen och parken prioriteras.
Lönsamhetskalkylen enligt nuvärdesmetoden för projektet redovisar ett
positiv nettonuvärde om 186 miljoner kronor inklusive tidigare nedlagda utgifter och
inkomster vilket är en försämring jämfört med senast fattat inriktningsbeslut. De
sammanlagda projektutgifterna i löpande prisnivå beräknas till cirka 11 685 miljoner
kronor. Av dessa utgör 344 miljoner kronor projektutgifter som redovisas som
driftkostnader. Projektinkomsterna beräknas till cirka 1 140 miljoner kronor.
213 miljoner kronor avser icke offentliga bidrag. Projektets täckningsgrad inklusive
Kommunstyrelsen föreslår att kommunfullmäktige beslutar följande.
Reviderad inriktning för projekt Årstafältet godkänns och
exploateringsnämnden medges rätt att fortsätta planering för projekt Årstafältet
upp till 231 miljoner kronor som underlag för kommande genomförandebeslut.
2 (32)
nedlagda nettoutgifter beräknas uppgå till 102 procent vilket är en försämring jämfört
med senast fattade inriktningsbeslut.
Projektet bidrar fortsatt till stadens mål om ökat bostadsbyggande men också till ökad
social hållbarhet med blandade upplåtelseformer, bostäder i närheten till
kapacitetsstark och attraktiv kollektivtrafik, sammankoppling av Årsta med Östberga
samt utveckling av Årstafältets park. Den omprioritering som gjorts av projektets
fortsatta framdrift medför en tidigareläggning av parkens genomförande.
Tidigareläggning av parken ökar projektets attraktionskraft och bedöms vara
nödvändigt för att kunna uppnå planerad utbyggnadstakt av bostäder.
Beredning
Ärendet har initierats av exploateringsnämnden och remitterats till
stadsledningskontoret.
Stadsledningskontorets bedömning är att tidplaneändringarna som redovisas är
nödvändiga för att uppnå ett realistiskt genomförande av projektet i ljuset av de
ändrade marknadsförutsättningarna.
Föredragande borgarrådets synpunkter
På Årstafältet planeras en ny stadsdel med cirka 8 000 bostäder. Det kommer att bli
blandad bebyggelse, förskolor, skolor, verksamheter, aktiviteter och en stor park.
Visionen är att Årstafältet ska vara en plats för möten mellan människor, mellan nytt
och gammalt och mellan stad och park. Med stor variation i bostäderna lockas
människor med olika bakgrund, familjesituation och livsstil till stadsdelen.
Utvecklingen sammanlänkar Östberga och Årsta och bidrar med bostäder och service
i nära anslutning till kapacitetsstark och attraktiv kollektivtrafik i ett centralt läge i
staden.
I hjärtat av Årstafältet kommer det att skapas en park som är ungefär lika stor som
Skansen. Den kommer att innehålla både aktiviteter, lekplatser, dammar för hantering
av dagvatten och olika typer av grönska. Planeringen för Årstafältet innehåller även
förskolor för 1 800 barn, grundskolor med tillhörande idrottshallar, simhall och en
11-spels fotbollsplan.
Sverige har de senaste åren haft lågkonjunktur, hög inflation och ökade
byggkostnader. Det har lett till räntehöjningar och en försvagad bostadsmarknad,
särskilt för nyproducerade bostäder. För projekt Årstafältet har det inneburit ökade
utgifter och ändrade planeringsförutsättningar. Därför behövs detta reviderade
inriktningsbeslut. Byggtakten dras ner för att få ett realistiskt genomförande och möta
efterfrågan. Det är bra att etappen med tunnelbanestationen och parken prioriteras
inom projektet då det ökar både attraktiviteten och markvärdena.
Jag vill liksom stadsledningskontoret uppmana exploateringsnämnden att fortsatt
söka möjligheter att öka lönsamheten i kommande projekt på Årstafältet. Det är också
3 (32)
viktigt att arbeta med platsaktivering och tillfälliga funktioner för att kunna nyttja
ytorna under byggtiden.
Borgarrådsberedningen tillstyrker föredragande borgarrådets förslag.
Kommunstyrelsen delar borgarrådsberedningens uppfattning och föreslår att
kommunfullmäktige beslutar enligt föredragande borgarråds förslag.
Stockholm den 13 maj 2026
Karin Wanngård
Kommunstyrelsens ordförande
Ersättaryttrande av Nike Örbrink (KD) enligt följande.
1. Att avslå förslaget,
2. Att andelen hyresrätter minskar i syfte att säkra projektets täckningsgrad,
3. At därutöver anföra följande
Projektet Årstafältet har i nuläget en allt för låg täckningsgrad för att kunna
genomföras i närtid. Precis som kontoret anser vi att genomförandet måste ske under
en längre tidsperiod för att säkerställa lönsamhet. Det är beklagligt men nödvändigt
för att inte Årstafältets framtida färdigställande ska riskeras.
Kontoret menar att genomförandet kan behöva pågå under en 20-årsperiod; en
mycket lång tidsplan som garanterat kommer innebära såväl förbättrande som
stundvis försämrade förutsättningar och oväntade utmaningar. Vi noterar dock att
andelen hyresrätter har ökat i det reviderade inriktningsbeslutet jämfört med tidigare.
Det är högst anmärkningsvärt att vänsterstyret ålägger ett redan mycket omfattande
och ekonomiskt riskabelt projekt med ännu sämre förutsättningar till lönsamhet än
vad som redan är fallet. Det sänder en djupt oseriös signal till de byggherrar och
entreprenörer som ska vara med och bygga vår stad.
4 (32)
Ärendet
Projekt Årstafältet syftar till att skapa en ny stadsdel med cirka 8 000 nya bostäder,
kontor, service och parker för 16 000 invånare i ett centralt och attraktivt läge med
god tillgång till kollektivtrafik, rekreation och service. Årstafältets planering och
utbyggnad är uppdelat i flera etapper där vissa är under genomförande och
detaljplanearbete ännu inte har startat för andra.
Kommunfullmäktige fattade inriktningsbeslut för Årstafältet den 27 september 2010.
Därefter har inriktningsbeslutet reviderats den 15 oktober 2012, den 30 november
2015, den 28 september 2020 samt den 7 november 2022.
Detta ärende är en revidering av inriktningsbeslutet för att möta omvärldsförändringar
och marknadsläget som påverkat projektet de senaste åren.
Projektet har i huvudsak planerats, och delvis genomförts, under en period med
stigande bostadsmarknad och högkonjunktur. Det har funnits gynnsamma
förutsättningar för nyproduktion av bostäder. Samtidigt har staden haft höga
bostadsmål och åtaganden som en del av Stockholms- och Sverigeförhandlingen.
Dessa förutsättningar motiverade planering av projektet med en ambitiös tidplan och
progressiv utbyggnadstakt.
Sedan det reviderade inriktningsbeslutet 2022 har Sverige haft en period av
lågkonjunktur, hög inflation och ökade byggkostnader vilket lett till räntehöjningar
och en svag bostadsmarknad, särskilt när det gäller nyproduktion. Dessa
omvärldsfaktorer har haft en direkt påverkan på projektet och bland annat bidragit till
att det inte har varit möjligt att teckna överenskommelser om exploatering med flera
av byggaktörerna i projektet. Det har också konstaterats att utbyggnadstakten, med
cirka 600 bostäder årligen och upp till 500 bostadsrätter vissa år, inte är realistisk i
förhållandet till dagens marknadsläge.
För att säkerställa projektets genomförbarhet och minska risken för förgävesarbete
föreslås tidplanen revideras vilket medför ökade utgifter jämfört med
inriktningsbeslutet från 2022. Projektets övergripande vision och mål om att bygga ut
hela Årstafältet står fast, men planering och genomförande behöver ske utifrån
gällande ekonomiska förutsättningar och marknadsläge.
Utbyggnadsordningen och takten för bostadsproduktionen föreslås minska från 600
till 450 nya bostäder/år. Det är fortfarande ambitiöst men mer realistiskt i relation till
det marknadsdjup som bedöms framöver. Med föreslagen utbyggnadstakt kan
stadsdelen stå klar runt år 2045.
Den stadsövergripande styrgruppen för projekt Årstafältet beslutade den 15 maj 2025
att prioritera den fortsatta framdriften till etapp 1 till 4, etapp 5 Södra samt delar av
parken (dessa definieras nu som ÅF Norra, se kartan nedan). Fortsatt planering inom
etapp 5 Norra till etapp 8 (definieras nu som ÅF Södra, se kartan nedan) pausas tills
vidare. För de pausade etapperna ska genomförda utredningar och planeringsunderlag
återupptas när förutsättningarna så medger.
5 (32)
Årstafältet och dess etapper fördelade inom projektpaket ÅF Norra och ÅF Södra
Det som tidigare kallades etapp 5 har delats i tre etapper: 5 Södra, 5 Norra och Parken
(tidigare etapp 8). Etapp 5 Södra, som innehåller den nya tunnelbanestationen i
Östberga, och Parken ska fortsatt prioriteras inom ÅF Norra. Järnvägsplanen för den
nya tunnelbanelinjen förväntas vinna laga kraft i Q4 2026 och beräknas vara i drift
2034.
Parken är betydelsefull för projektet, både för allmänheten och byggaktörerna. Den är
påverkar projektets attraktionskraft, utvecklingstakt och möjliggör dess
genomförande. Under hösten 2025 har parkens genomförande utretts och resulterat i
en fördelning där den gröna öppna delen av parken planeras genomföras i anslutning
till etapp 1. Aktivitetsbryggan, den västra delen, genomförs i anslutning till etapp 5
Norra. Anläggandet av parken planeras kunna påbörjas 2028 och kan i huvudsak vara
färdigställd till att de första bostäderna i etapp 1 flyttas in och när de första
förskolorna öppnar. Ett genomförandebeslut av parken planeras till kvartal 3 2026,
vilket också beräknas bli nästa beslutstillfälle.
Inom etapp 1 har det tidigare planerats för bullervall och planteringar intill
Huddingevägen. Arbetet har pausats efter beslut i projektets styrgrupp och området
utreds istället för ny bebyggelse som i så fall skulle kunna bli en nionde etapp på
Årstafältet (rödmarkerad i illustrationen ovan). Utgifter för bullervallen har
utrangerats genom beslut i exploateringsnämnden i december 2023. Ställningstagande
om en eventuellt nionde etapp har skjutits på framtiden.
6 (32)
Ekonomi
Lönsamhetskalkylen enligt nuvärdesmetoden tar hänsyn till kommande investeringar
från och med beslutstillfället i löpande priser och beaktar de ekonomiska
konsekvenserna för både investeringar, driftkostnader och intäkter. För projektet visar
kalkylen ett positivt nettonuvärde om 186 miljoner kronor motsvarande 24 000
kronor/ekvivalent lägenhet inklusive tidigare nedlagda utgifter och inkomster.
Cirka 40 procent av marken kommer att upplåtas med tomträtt, 60 procent kommer
att säljas. Exploateringsgraden uppgår till cirka 3,0.
Exploateringsnämndens sammanlagda projektutgifter beräknas till cirka 11 685
miljoner kronor i löpande prisnivå, vilket kan jämföras med 10 713 miljoner kronor
vid det senaste beslutet år 2022. Av dessa utgifter är 3 503 miljoner kronor utgifter
före år 2025, det vill säga redan nedlagda utgifter. Cirka 1 488 miljoner av dessa
avser fastighetsförvärv. Övriga nedlagda utgifter är i huvudsak genomförda
anläggningsarbeten i entreprenader inom etapp 1 och 2/3 är primärt fördelade på:
• Utgifter för anläggande av gator och torg, inkl. grundförstärkning
• Utgifter för parkens omdaning och dess anläggningar, varav en stor del är utgifter
för anläggande av dammen
• Utgifter för flytt av ledningar och anläggningar
• Utgifter för nya ledningar, vilka staden ersätts för av berörda ledningsägare
Nedlagda utgifter inkluderar kostnader för utredning, projektering och
byggherrekostnader. Utöver det ingår utgifter för ersättning, provisorier och
återställande av mark för enskilda tomträttshavare och arrendatorer (Årstafältets
koloniförening) samt rivning och evakuering av befintliga verksamheter inom
Postgården 2 och 4. Av nedlagda utgifter är 344 miljoner kronor projektutgifter som
redovisas som driftkostnader vilka avser framförallt rivning av Postgården 2 och 4.
Projektinkomsterna beräknas till cirka 1 140 miljoner, varav huvuddelen utgörs av
ersättning från ledningsägare för nya ledningar. Projektet har inte några inkomster
som redovisas som driftintäkter. 213 miljoner kronor avser icke offentliga bidrag.
Försäljningsinkomster som avser överlåtelse av mark med äganderätt beräknas till 11
942 miljoner kronor och reavinsten beräknas uppgå till 3 705 miljoner kronor.
Projektets nettoexploateringsutgift per ekvivalent lägenhet beräknas uppgå till 995
tusen kronor i fast prisnivå. Detta är i jämförelse med andra motsvarande projekt
högre. Det förklaras av att projektet är en helt ny stadsdel med nya gator, ledningar,
parker, torg och stora dagvattensdammar, men också på grund av ett stort
fastighetsförvärv. Projektets täckningsgrad inklusive nedlagda nettoutgifter beräknas
uppgå till 102 procent inklusive riskreserv. Det medför i princip att projektets
inkomster förväntas täcka dess utgifter.
7 (32)
I nedanstående tabell redovisas skillnader mellan senaste inriktningsbeslut och förslag
till reviderat inriktningsbeslut.
2022 2026
Antal bostäder (cirka) 7 000 8 000
Kontor 40 000 kvm 40 000 kvm
Produktionstakt 600 bost/år 450 bost/år
Investeringsutgifter 10 076 mnkr 11 684 mnkr
Investeringsutgifter (fasta
priser)
8 187 mnkr 8 918 mnkr
Upparbetade utgifter 1 305 mnkr 3 503 mnkr
Investeringsinkomster 874 mnkr 1 140 mnkr
Försäljningsinkomster 10 713 mnkr 11 942 mnkr
Nettonuvärde 1 090 mnkr 186 mnkr
Nettonuvärde/ekv lgh 138 tkr 24 tkr
Exploateringsutgift/lgh 939 tkr 995 tkr
Täckningsgrad 113 % 102 %
Andel BR/HR 62/38 61/39
Utredningsutgifter 610 231
Ekonomi och nyckeltal för Årstafältet i reviderat inriktningsbeslut 2022 och förslag
till reviderat inriktningsbeslut 2026.
Sedan det reviderade inriktningsbeslutet 2022 har utgifterna ökat med cirka 1,6
miljarder kronor. Orsaken till det är framförallt förlängningen av projektets tidplan.
Detta har en stor inverkan på indexuppräkning av prognostiserade utgifter, men
orsakar även högre byggherrekostnader för projektet då det förväntas pågå över en
längre period. I fasta priser har förväntade utgifter ökat med cirka 730 miljoner
kronor.
Nedan visas ekonomin på delprojektnivå för de projekt som har genomförandebeslut.
En bokföringsåtgärd som har påverkat ekonomin i alla delprojekt är att Årstafältets
prognostiserade övergripande byggherrekostnader på 277 miljoner kronor har
fördelats till delprojekten. Dessa låg tidigare på koncernprojektet. Detta medför ökade
utgiftsnivåer och sämre lönsamhet i delprojekten jämfört med tidigare beslut, men
påverkar inte projektets lönsamhet på koncernnivå.
8 (32)
Ekonomi för delprojekt med genomförandebeslut (mnkr där inte annat anges)
Utgiftsökningarna inom etapp 1 förklaras mestadels av den omstart som behövde
göras i samband med hävning av kontraktet för den första entreprenaden. Samtidigt
har inkomster från ledningsägarna ökat, och även förväntade intäkter från
markförsäljning. Sammantaget har nettonuvärdet minskat med cirka 150 miljoner
kronor men täckningsgraden är i linje med beslutet från 2020.
Inom etapp 2/3 har utgiftsprognosen ökat med cirka 180 miljoner kronor. En ny
kalkyl har tagits fram för finplaneringen, men även projekteringskostnaderna har
ökat. Prognosen för den pågående groventreprenaden, E02, är densamma som vid
beslutet. Förväntade försäljningsinkomster har på grund av marknadsläget minskat
med 172 miljoner kronor vilket medför att nettonuvärdet har sjunkit till -23 miljoner
kronor och täckningsgraden från 115 procent till 99 procent.
För etapp 4 har en ny byggkostnadskalkyl tagits fram baserat på detaljprojekterade
handlingar vilket visar ökade utgifter med 340 miljoner kronor jämfört med
genomförandebeslutet som fattades 2024. Senareläggning av deletappen och
uppdelning av groventreprenaden medför också ökade utgifter. Etappen har
bibehållen god lönsamhet förutsatt att inkomster från markförsäljning kan säkras.
Ekonomin för delprojekt utan genomförandebeslut redovisas i tabellen nedanför.
9 (32)
Ekonomi för övriga delprojekt (mnkr där annat inte anges)
Etapp 5 Södra innehåller två kvarter för bostäder upplåtna med hyresrätt vilket gör att
inkomster är begränsade och lönsamheten är negativt. Etappen inkluderar även
åtgärder för att möjliggöra en ny tunnelbanestation.
Etapp 8 har inga intäkter då delprojektet är en upprustning och utbyggnad av delar av
den stora parken.
Etapp 5 Norra till 7 inkluderar en stor andel bostadsrätter vilket medför en hög
förväntad lönsamhet för dessa deletapper. En successivkalkyl har gjorts för etapp 5
till 8 baserat på en systemhandling vilket visar ökade utgifter jämfört med beslutet
2022. Sammantaget har dessa etapper en förväntad täckningsgrad på 146 procent.
Utgifter för andra nämnder och bolag
En investeringsanalys för staden som helhet, det vill säga inräknat även andra berörda
nämnder och bolag, har tagits fram. I analysen ingår två skolor (F-9), tre fristående
förskolor, ett antal idrottsinvesteringar samt en andel av utgifterna från
markförläggning av en kraftledningskabel från Skanstull till Solberga som utfördes
innan Årstafältsprojektets genomförande startades.
Investeringsanalysen för staden som helhet innebär projektutgifter om totalt 15 966
miljoner kronor. Av dessa är 11 685 miljoner kronor exploateringsnämndens
projektutgifter. Lönsamhetskalkylen enligt nuvärdemetoden för projektet inklusive
skolan/idrottsanläggningen redovisar i detta skede ett negativt nettonuvärde om -2
161 miljoner kronor inklusive tidigare nedlagda utgifter och inkomster. Skolor och
idrottsanläggningar har dock ett större geografiskt upptagningsområde än Årstafältet
och kan nyttjas av personer från andra delar av Stockholms stad.
Projektbudget och försäljningsinkomster
Projektutgifter för projektet beräknas till cirka 11 685 miljoner kronor och
projektinkomsterna till cirka 1 140 miljoner kronor i löpande prisnivå. Utfallet över
åren beräknas bli enligt nedanstående tabell:
Budget-
konsekvenser
Ack
Investering t.o.m.
Mnkr 2024 2025 2026 2027 2028 Senare Totalt
Utgifter inkl.
förvärv (-)
-3 503,1 -519,8 -375,9 -238,6 -399,4 -6 648,0 -11 684,8
Inkomster (exkl.
försäljning)
597,3 108,5 77,4 146,0 8,7 202,3 1 140,0
10 (32)
Nettoutgift (-)
/-inkomst
-2 905,8 -411,3 -298,5 -92,7 -390,7 -6 445,7 -10 544,7
Försäljnings-
inkomst
371,2 0,0 344,6 333,7 431,7 10 460,6 11 941,7
Stadens utgifter/inkomster för exploateringen bedöms kunna finansieras via
exploateringsnämndens investeringsbudget för år 2026. Behov av medel för åren
därefter får beaktas i exploateringsnämndens kommande budgetarbete.
Ekonomiska osäkerheter
Totalt finns cirka 1,25 miljarder kronor i riskreserv som har fördelats ut på
delprojekten, vilket är 27 % av återstående utgifter. Delprojekten som ligger senare i
planeringen har en betydlig högre riskreserv än de som är under genomförande.
De största övergripande riskerna är kopplat till marknadsförutsättningarna,
bostadsmarknaden och tidplanen. De tidplanändringar som har gjorts och beskrivits i
detta ärende minimerar risken för förgävesarbete. Omprioritering av Årstafältet Södra
medför att planering av deletapper som ska genomföras på lång sikt, där det finns risk
att förutsättningarna ändras mellan planering och genomförandet, har pausats. Dessa
tidplaneförskjutningar har en negativ påverkan på kalkylen och medför en stor
påverkan på projektets beräknade lönsamhet, men bedöms som nödvändiga utifrån
rådande marknadsförutsättningar.
Den nya utbyggnadsordningen utgår ifrån en mer realistisk utbyggnadstakt, men den
är fortfarande ambitiös. Om byggtakten inte uppnås kommer det ta längre tid för
projektet att realisera förväntade inkomster.
Projektet har påverkats av en period med hög inflation som gör att främst
entreprenader blir dyrare. Den här risken kvarstår, men eftersom stadens kalkylränta
är relativt hög minskar risken över tid.
Projektet är utöver ovan beroende av att bostadspriserna är stabila framöver för att
kunna upprätthålla markvärdet vid överlåtelse. Priserna för bostadsrätter inom
Stockholm har utvecklats positivt sedan sommaren 2025, men försäljning av
nyproducerade lägenheter tar längre tid vilket gör att osäkerheter kopplade till
försäljningsintäkter kvarstår.
Exploateringsnämnden
Exploateringsnämnden beslutade vid sitt sammanträde den 19 februari 2026
följande.
1. Exploateringsnämnden beslutar att godkänna lägesredovisning för projekt
Årstafältet.
2. Exploateringsnämnden godkänner för sin del förslag till inriktning och föreslår
att kommunfullmäktige godkänner förslag till inriktning för projekt Årstafältet
och att exploateringsnämnden medges rätt att fortsätta planering för projekt
11 (32)
Årstafältet upp till 610 miljoner kronor (reviderat inriktningsbeslut) som
underlag för kommande genomförandebeslut.
Ersättaryttrande av Aron Modig (KD), se Reservationer m.m.
Exploateringskontorets tjänsteutlåtande daterat den 16 januari 2026 har i huvudsak
följande lydelse.
Bakgrund
Projekt Årstafältet syftar till att skapa en ny stadsdel med cirka 8 000 nya bostäder,
kontor, service och parker för 16 000 invånare i ett centralt och attraktivt läge med
god tillgång till kollektivtrafik, rekreation och service.
I samband med att programförslaget för Årstafältet remissbehandlades under våren
2010 fattade exploateringsnämnden inriktningsbeslut för projektet, vilket
kommunfullmäktige sedan beslutade om den 27 september 2010. Därefter har
inriktningsbeslutet reviderats den 15 oktober 2012, den 30 november 2015, den 28
september 2020 samt den 7 november 2022.
Detta ärende är en lägesredovisning och ett reviderat inriktningsbeslut efter
bearbetningar och förändringar av projektet sedan inriktningsbeslutet från 2022.
Programmet, detaljplaner och övriga handlingar som tagits fram finns tillgängliga via
projektets webbplats på stadens hemsida Stockholm växer.
Tidigare beslut
Tidigare huvudsakliga, för projektet påverkande, beslut redovisas i tabellen nedan:
Datum Nämnd Beslutet avser
2007-08-23 ExplN/
SBN
Start-PM och utredningsbeslut för en ny stadsdel på
Årstafältet, gemensamt tjänsteutlåtande
2008-05-15,
2008-05-19
ExplN/
SBN
Lägesredovisning inför internationell arkitekttävling,
gemensamt tjänsteutlåtande
2010-09-27 KF Remissvar programsamråd samt inriktningsbeslut
2015-10-19 KF S:t Erik Markutveckling AB:s förvärv av
fastighetsbolaget Martin Olsson Fastigheter AB
2015-11-30 KF Reviderat inriktningsbeslut, genomförandebeslut för
etapp 1
2022-05-30 KF Beslut om förvärv av tomträtterna Postgården 2 och 4 av
S:t Erik Markutveckling AB
2022-11-07 KF Genomförandebeslut för etapp 2/3. Reviderat
inriktningsbeslut för Årstafältet
12 (32)
2023-12-14 KF Genomförandebeslut etapp 4
Detaljplanstatus
Bilden och tabellen nedan visar status för detaljplaner och status i respektive etapp.
Figur 1: Status för respektive deletapp inom projektet. Grönmarkerade etapper har
laga kraft-vunna detaljplaner. Gulmarkerade etapper har pågående
detaljplaneprocesser.
• Park (etapp 8) Laga kraft dp, genomförandebeslut planeras Q3, 2026
• Etapp 1 Laga kraft dp och genomförandebeslut
• Etapp 2N Laga kraft dp och genomförandebeslut
• Etapp 2S Laga kraft dp och genomförandebeslut
• Etapp 3 Laga kraft dp och genomförandebeslut
• Etapp 4A Överklagad och upphävd dp, genomförandebeslut
• Etapp 4B Laga kraft och genomförandebeslut
• Etapp 5S Granskning dp hösten 2026, genomförandebeslut kvartal 1 2027
• Etapp 5N Pausad
• Etapp 6 Pausad (samråd framskjutet)
• Etapp 7 Pausad (planarbete ej påbörjat)
• Etapp 9 Potentiell, ej beslutad, etapp
13 (32)
Nästa beslutstillfälle för exploateringsnämnden förväntas ske vid genomförandebeslut
för etapp 8 (parken), vilket planeras till tredje kvartalet 2026.
Bakgrund till det reviderade inriktningsbeslutet
Årstafältets planering och utbyggnad genomförs via ett antal deletapper. En
lägesredovisning av respektive etapp framgår nedan. Vissa etapper har kommit långt
och är under pågående produktion medan andra är tidigt i planeringen innan
detaljplanstart. Arbete med deletapperna har pågått parallellt. Projektets omfattning
har genom tillägg av nya deletapper utökats över åren, både i omfattning och
utgiftsnivå. Se tabellen nedan vilken kan jämföras med nuläge längre ner.
Tabell 1: Projekts ekonomi för inriktningsbeslut och revidering därav.
Projektet har i huvudsak planerats, och delvis genomförts, under en period med
stigande bostadsmarknad och högkonjunktur. Det har funnits gynnsamma
förutsättningar för nyproduktion av bostäder. Samtidigt har staden haft höga
bostadsmål och åtaganden som en del av Stockholms- och Sverigeförhandlingen.
Dessa förutsättningar motiverade planering av projektet med en ambitiös tidplan och
progressiv utbyggnadstakt.
Sedan det reviderade inriktningsbeslutet togs 2022 har Sverige haft en period av
lågkonjunktur, hög inflation och ökade byggkostnader. Det har lett till räntehöjningar
och en svag bostadsmarknad, särskilt när det gäller nyproduktion. Dessa
omvärldsfaktorer har haft en direkt påverkan på projektet och bland annat bidragit till
att det inte har varit möjligt att teckna överenskommelser om exploatering med flera
av byggaktörerna i projektet. Det har också konstaterats att utbyggnadstakten, med
14 (32)
cirka 600 bostäder årligen och upp till 500 bostadsrätter vissa år, inte är realistisk i
förhållandet till dagens marknadsläge. Dessa ändringar av förutsättningar har medfört
att projektets tidplan förslås revideras vilket bidrar till ökade utgifter jämfört med
Inriktningsbeslutet från 2022.
Lägesredovisning
Nedan följer en lägesredovisning för projekt Årstafältet
Tidplan och prioritering av Årstafältet Norra
Beaktat förändrade förutsättningarhar det varit nödvändigt att förändra hur projektet
ska fortsatt drivas framåt. Detta för att säkerställa projekts genomförbarhet och
minska risken för förgävesarbete. Den 15 maj 2025 fattade den stadsövergripande
styrgruppen för projekt Årstafältet beslut om att prioritera den fortsatta framdriften
till etapperna 1 – 4 och 5 Södra (definierade som ÅF Norra, se kartan nedan).
Fortsatt planering inom etapperna 5 Norra – 8 (definierade som ÅF Södra, se kartan
nedan) pausas tills vidare. Projektets övergripande vision och mål om att bygga ut
hela Årstafältet står fast men planering och genomförande behöver ske utifrån
gällande ekonomiska förutsättningar och marknadsläge.
Figur 2: Årstafältet och dess etapper fördelade inom projektpaket ÅF Norra och ÅF
Södra.
Utbyggnadsordning och takten för bostadsproduktionen har också reviderats för att
förhålla sig mer realistiskt i relation till det marknadsdjup som bedöms framöver, men
15 (32)
är fortfarande ambitiös. Förändringen av utbyggnadtaken och uppdelningen av
projektet gör att tidplanen i sin helhet blir betydligt längre än tidigare prognostiserat.
Ställningstagandet för fortsatt framdrift inom projekt Årstafältet medför att etapperna
1–4, 5 Södra och etapp 8 (parken) fortsatt planeras och genomförs inom det som ingår
i ÅF Norra. Planering av etapp ÅF Södra, det vill säga etapp 5 Norra, 6 och 7 har
aktivt pausats och förskjuts framåt i tid. För dessa etapper har genomförda
utredningar och planeringsunderlag paketerats för att kunna återupptas när
förutsättningarna så medger.
Etapp 5 har delats i tre etapper: Etapp 5 Södra, 5 Norra och Parken (etapp 8), varav
Etapp 5 Södra och Parken fortsatt prioriteras inom ÅF Norra. Den nya
tunnelbanestation för Östberga planeras inom Etapp 5 Södra vilket motiverar en
prioritering av den etappen.
Den delen av parken som kallas Aktivitetsbryggan, området till höger om den
streckade linjen i figuren ovan, ingår i etapp 5N och därmed en del av ÅF Södra.
Figur 2 och tabell 2 nedan redovisar projektets nuvarande tidplan.
Figur 3: Årstafältets utbyggnadsetapper samt planerade bostäder, kontor och skolor.
Etapp Stadens groventreprenad Utbyggnad kvartersmark
ÅF Norra
1 2018 - 2026 2027 – 2030
2/3 2025 – 2028 2028 – 2036
16 (32)
4 2027 – 2034 2031 – 2036
5S 2032 – 2035 2032 – 2034
8 2028 – 2029 Ingen kvartersmark (park)
ÅF Södra
5N 2033 – 2036 2036 – 2039
6 2034 – 2037 2038 – 2041
7 2038 – 2040 2041 – 2045
Tabell 2: Tidplan för utbyggnad av allmän plats och kvartersmark.
Lägesredovisning för respektive deletapp
Nedan följer en redovisning av status inom respektive deletapp. De första etapperna
har kommit förhållandevis långt i utförandet och är förbi flera av de stora tekniska
riskerna, medans de senare etapperna har skjutits fram i tid som en konsekvens av
rådande marknadsförutsättningar.
Etapp 1
Detaljplanerna för parken och den första bebyggelseetappen om cirka 1 100 bostäder
har vunnit laga kraft och genomförandet av gator och ledningar för bostäderna, samt
dagvattendammarna och delar av parken, har pågått sedan sommaren 2018. När
genomförandet av de förberedande arbetena påbörjades var avsikten att de skulle vara
klara sommaren 2021 för att möjliggöra byggnation av bostäder. Stadens entreprenör
hade återkommande problem med upprätthållande av både produktionstakt och
kvalitet varför staden valde att häva entreprenadavtalet med den upphandlade
entreprenören i mars 2022.
Stadens hävning av entreprenören ledde till en rättegångsprocess under 2024.
Tingsrätten dömde till entreprenörens fördel med argumentationen att det inte fanns
förutsättningar som gav staden rätt att häva kontraktet. Staden har överklagat domen
till SVEA Hovrätt och prövningstillstånd beviljades 2025-04-29.
Hovrättsförhandlingar är planerade att ske under hösten 2026.
Under 2022/23 upphandlades en ny entreprenör för att färdigställa den första
förberedande entreprenaden. Entreprenaden har pågått sedan april 2023 och förväntas
vara färdigställd i sin helhet i oktober 2026. När entreprenaden är klar finns
förutsättningar för byggaktörer att tillträda och påbörja kvartersmarksutbyggnaden,
vilket planeras ske i början av 2027.
Innan de förberedande markarbetena påbörjades har Årstafältets koloniområde flyttats
till en ny plats inom Årstafältet och arrendeavtal för det nya området tecknades med
Årstafältets koloniförening 2018-10-27. Idrottsförvaltningen har iordningställt två
nya rugbyplaner på Gubbängsfältet som ersättning för de som tidigare låg på
Årstafältet. Idrottsnämnden och fastighetsnämnden har fattat genomförandebeslut om
17 (32)
en ny fotbollsplan i den södra delen av fältet i anslutning till Östbergavägen, vilket
godkänts av kommunfullmäktige i november 2023. Anläggandet av fotbollsplanen
förväntas påbörjas under kvartal två 2026 och vara färdigt kvartal två 2028.
Det har tidigare planerats inom Årstafältet etapp 1 en bullervall och skogsplantering
precis intill Huddingevägen. Arbetet har genom tidigare beslut i projekts styrgrupp
pausats då området istället utreds för ny bebyggelse som i så fall skulle kunna bli en
nionde etapp på Årstafältet. Utgifter för bullervallen utrangerats genom beslut i
exploateringsnämnden i december 2023. Ställningstagande om en eventuellt nionde
etapp har skjutits på framtiden.
De prognosticerade utgifterna för delprojektet är högre än när genomförandebeslutet
reviderades 2020, men delprojektet förväntas kunna genomföras utan ytterligare
revidering av beslutet.
Etapp 2/3
Etapp 2 och 3 omfattar sammanlagt cirka 2 100 bostäder samt en skola för klasserna
F-9 fördelat på tre detaljplaner. Samtliga tre detaljplaner i etapp 2 och 3 är antagna
och har vunnit laga kraft. De tre detaljplanerna genomförs i en utbyggnadsetapp och
har därför ett gemensamt genomförandebeslut som är godkänt av kommunfullmäktige
2022. En del av beslutet omfattade ett fastighetsförvärv av Postgården 1 som
genomfördes 2024.
Groventreprenaden för etapp 2/3 upphandlades under 2024 och påbörjades i mars
2025. Den omfattar markförstärkning, ledningsomläggning och byggnation av gator
och parker inom deletappen. Här ingår även att skapa förutsättningar för att
Förvaltning för Utbyggnad av Tunnelbana (FUT) ska medges tillträde och påbörja
station Årstafältet under 2026. Groventreprenaden förväntas vara klar år 2028.
Totalt är de prognostiserade utgifterna för delprojektet högre än när
genomförandebeslutet reviderades 2020 på grund av ökade byggkostnader för
finentreprenaden. Delprojektet förväntas kunna genomföras utan ytterligare
revidering av beslutet.
Förvärvet av Postgården 2 och 4
År 2015 köpte S:t Erik Markutveckling AB tomträtterna Postgården 2 och 4 i syfte att
de ska kunna utvecklas som en del av Årstafältsprojektet. Ett avtal om upphörande av
tomträtter och överföring av byggnader tecknades mellan exploateringsnämnden och
S:t Erik Markutveckling AB, vilket godkändes av kommunfullmäktige 2022-05-30.
Under 2024 överfördes tomträtterna till exploateringsnämnden och byggnaderna
demolerades under 2025 genom en rivningsentreprenad. Detta för att kunna utveckla
fastigheterna med bostäder och kontor inom Årstafältsprojektet etapp 2/3 och 7.
Etapp 4
Etappen omfattar sammanlagt cirka 1 700 bostäder, en skola för klasserna F-9, samt
en förskola med 16 avdelningar. 400 bostäder ska uppföras som trähus (stomme av
18 (32)
trä). Förskolan är ett pilotprojekt för att åstadkomma hög kvalitet/högt lekvärde på
förskolegården genom att samnyttja stora förskolegårdar på ett effektivt sätt.
De två detaljplanerna som etappen omfattar har antagits och en av dem har vunnit
laga kraft; 4B. För den andra, 4A, har Länsstyrelsen upphävt antagandet för ett
bostadskvarter med hänvisning till att trafikbuller inte är tillräckligt väl reglerat i
planen. För detta kvarter behöver planprocessen tas om med ny granskning. I övrigt
har Länsstyrelsen lämnat antagandet av detaljplanen utan synpunkter. Detaljplanen
har dock överprövats av närboende. Mark- och miljödomstolen har efter prövning
upphävt detaljplanen med hänvisning till att humanläten från förskolegården inte
tillräckligt har utretts. Stadsledningskontoret begärde prövning av detaljplanen i
Mark- och miljööverdomstolen vilket beviljades i januari 2026.
Genomförandebeslut för etapp 4 fattades i mars 2024. De byggaktörer som ska bygga
bostadsrätter inom detaljplan 4A har ännu inte tecknat överenskommelse om
exploatering. Exploateringskontoret har under 2025 haft dialog med byggaktörerna
inom etapp 4. Byggaktörerna upplever att det fortfarande saknas förutsättningar för
dem att teckna överenskommelse om exploatering med hänvisning till
marknadsförutsättningar och att etappens tillträden förväntas kunna ske först 2031,
flera år efter att de behöver teckna överenskommelse om exploatering.
För att korta ner tidsperioden mellan tecknande av överenskommelse om exploatering
och tillträdet har projektet utrett möjligheten att dela upp groventreprenaden för etapp
4 i tre till fyra delar. Syftet är bl.a. att kunna bygga ut den allmänna platsmarken
successivt i relation till tillträden samt att korta tiden mellan avtalstecknande och
tillträde vilket ger bättre förutsättningar för byggaktörerna att teckna
överenskommelse om exploatering. Kontoret gör bedömningen att en etappvis
utbyggnad av etapp 4 skulle leda till minskade risker, ökad möjlighet till konkurrens,
bättre kassaflöde m.m. En etappvis utbyggnad och tillträden bedöms dock medföra en
något högre kostnad för staden. Förslaget om uppdelning kommer att presenteras till
byggaktörerna under kvartal 1 2026 med målsättningen att teckna avtal med några av
dem närmaste åren.
Upphandling av entreprenaden har senarelagts till 2028 med hänsyn till
marknadsläget och att utbyggnadsordningen för Årstafältet reviderats under året.
Totalt är de prognostiserade utgifterna för delprojektet högre än när
genomförandebeslutet reviderades 2023. Beroende av det slutliga utfallet av
entreprenaduppdelningen kan ett reviderat genomförandebeslut behöva lyftas under
2027,
Etapp 5
Etapp 5 omfattar sammanlagt ca 1 270 ekvivalenta bostäder. Samråd om detaljplan
genomfördes våren 2022. Efter samrådet delades detaljplanen upp i två delar för att
den södra delen skulle kunna samordnas med järnvägsplanen för den nya
tunnelbanelinjen och planerad tunnelbanestation.
19 (32)
Under året har ytterligare en delning skett av etapp 5 Norra: Etapp 5 Norra (inklusive
Aktivitetsbryggan) och Parken (vilken har fått det administrativa numret 8).
Figur 4: Etapp 5 uppdelad i deletapperna 5 Norra, 5 Södra och Parken
Etapp 5 Norra - pausad
Genomförandebeslut och förslag till antagande av detaljplan 5 Norra var planerat att
komma kommunfullmäktige till del under andra halvan av 2024. Det är sammantaget
sju byggaktörer i etapp 5 Norra. Samtliga har dock angett att de anser att det är för
tidigt att teckna överenskommelse om exploatering med hänvisning till den långa
tiden fram till tillträde och de osäkerheter som tidsperioden för med sig. Eftersom
deletappens intäkter inte kan säkras finns det inte förutsättningar att fatta ett
genomförandebeslut.
Etapp 5 Norra har därmed pausats, vilket har redogjorts för exploateringsnämnden i
samband med tertialrapportering för 2025. Projektet har haft en kontinuerlig dialog
med byggaktörerna om processen framåt och hur förutsättningar ska säkerställas för
att etappen ska kunna genomföras enligt projektets reviderade tidplan. Med gällande
huvudtidplan bedöms bostadskvarteren kunna tillträdas år 2036.
Etapp 5 Södra
Den södra detaljplanen inom etapp 5 innehåller två bostadskvarter och har planerats
att antas i samband med att järnvägsplanen för tunnelbanan fastställs Q4 2026 enligt
FUTs nuvarande tidplan. Delar av detaljplanen måste byggas ut för att möjliggöra
tunnelbanans utbyggnad, vilket gör att etappen är prioriterad.
Under 2025 har exploateringskontoret haft diskussioner med berörda byggaktörer
kring förutsättningarna att genomföra projektet och planerade bostäder. Granskning
för detaljplanen har utifrån detta fått skjutas fram och väntas kunna ske tidigast efter
sommaren 2026.
Parken (etapp 8)
Den stora parken har en stor betydelse för projektet, både från allmänhetens
perspektiv, men också byggaktörernas. Projektets attraktionskraft och utvecklingstakt
är avhängigt parken. Parken är en möjliggörare för projektets genomförande.
20 (32)
Detaljplanen för den stora parken på Årstafältet vann laga kraft 2017. Genomförande
av parken var tidigare planerat att ske i samband med bostadsbyggnation inom etapp
5 Norra. Med hänsyn till att etapp 5 Norra pausats och skjutits fram i tid finns ett
behov att tidigarelägga genomförandet av delar av parken.
Under hösten 2025 har parkens genomförande utretts vidare och resulterat i en
fördelning där den gröna öppna delen av parken planeras att genomföras i anslutning
till etapp 1. Aktivitetsbryggan, den västra delen, genomförs i anslutning till etapp 5N.
Anläggandet av parken är planerat att kunna påbörjas 2028. Därmed kan parken i
huvudsak vara färdigställd i anslutning till att de första bostäderna i etapp 1 flyttas in
och vara tillgänglig för förskolebarn när de första förskolorna öppnar. Ett
genomförandebeslut av parken planeras till kvartal 3 2026.
Etapp 6 – pausad
Detaljplanearbetet för etapp 6 har drivits fram till en i princip färdig samrådshandling,
men därefter pausats, vilket har redogjorts för exploateringsnämnden i samband med
tertialrapportering under 2025. Enligt gällande huvudtidplan förväntas
detaljplanearbetet kunna återupptas år 2028. Tid för när omstart kan ske ska dock
prövas årligen utifrån gällande ekonomiska och marknadsmässiga förutsättningar
samt utifrån framdrift i utbyggnad av tidigare etapper.
På fastighetskontorets initiativ har möjligheten att tidigarelägga simhallskvarteret i
etapp 6, i relation till övrig bebyggelse i etappen, utretts översiktligt. Diskussioner
och utredning kring förutsättningar förs mellan exploateringskontoret,
stadsbyggnadskontoret och fastighetskontoret.
Etapp 7 – pausad
För etapp 7 genomfördes en pristävling under våren 2023 och ett
jämförelseförfarande genomfördes för tre kvarter med avsikten att bygga både
bostäder och kontor. Ett bostadskvarter markanvisades.
Med hänsyn till marknadsläget, stadens investeringsplan och beslut om att prioritera
framdriften inom projekt Årstafältet är allt arbete pausat tills vidare inom etapp 7,
vilket har redogjorts för exploateringsnämnden i samband med tertialrapportering
under 2025. Beslutad markanvisning inom etapp 7 har löpt ut.
Årstagolf
Utredningar för att omlokalisera Årsta golf har pågått sedan 2018 och
exploateringsnämnden beslutade 2022-06-09 om markanvisning för en ny plats intill
Bägersta byväg. Årsta golf har sedan dess lämnat tillbaks markanvisningen. De har i
dagsläget ett arrendeavtal som gäller till slutet av 2028, men möjlighet till förlängning
finns om utförandet av etapp 5 Norra skulle senareläggas.
Tunnelbana
21 (32)
Staden beslutade under 2018, tillsammans med staten och Region Stockholm i
Sverigeförhandlingen, att bygga en helt ny tunnelbanelinje från Fridhemsplan till
Älvsjö via Årstafältet och Östberga. Stationen inom Årstafältet ligger inom etapp 2
och kvarter 2F. Stationen i Östberga, som kommer att heta Östbergahöjden, ligger
inom Årstafältet etapp 5 Södra. Järnvägsplanen för den nya linjen förväntas vinna
laga kraft i Q4 2026 och linjen beräknas vara i drift 2034.
Ekonomiska konsekvenser för staden
Kontoret redovisar här de ekonomiska förutsättningarna för projektet enligt
nuvärdesmetoden och vilka budgetkonsekvenser projektet medför.
Lönsamhetskalkyl enligt nuvärdesmetoden
Lönsamhetskalkylen enligt nuvärdesmetoden tar hänsyn till kommande investeringar
från och med beslutstillfället i löpande priser och beaktar de ekonomiska
konsekvenserna för både investeringar, driftkostnader och intäkter.
Lönsamhetskalkylen enligt nuvärdesmetoden för projektet redovisar ett
positivt nettonuvärde om 186 miljoner kronor motsvarande 92 000 kronor/ekvivalent
lägenhet inklusive tidigare nedlagda utgifter och inkomster. Ekvivalent lägenhet
motsvarar den sammanlagda tillkommande ytan (bruttoarean) för bostäder,
kommersiella lokaler etc. dividerat med 100 (en lägenhet motsvarar 100 kvadratmeter
bruttoarea).
Cirka 40 procent av marken kommer att upplåtas med tomträtt, 60 procent kommer
att säljas. Exploateringsgraden uppgår till cirka 3.
De sammanlagda projektutgifterna i löpande prisnivå beräknas till cirka 11
685 miljoner kronor, vilket kan jämföras med 10 713 miljoner kronor vid det senaste
beslutet år 2022. Av dessa utgifter är 3 503 miljoner kronor utgifter före år 2025, det
vill säga redan nedlagda utgifter. Cirka 1 488 miljoner av dessa avser
fastighetsförvärv. Övriga nedlagda utgifter är i huvudsak genomförda
anläggningsarbeten i entreprenader inom etapp 1 och 2/3 är primärt fördelade på:
• Utgifter för anläggande av gator och torg, inkl. grundförstärkning
• Utgifter för parkens omdaning och dess anläggningar, varav en stor del är utgifter
för anläggande av dammen
• Utgifter för flytt av ledningar och anläggningar
• Utgifter för nya ledningar, vilka staden ersätts för av berörda ledningsägare
Nedlagda utgifter inkluderar kostnader för utredning, projektering och
byggherrekostnader. Utöver det ingår utgifter för ersättning, provisorier och
återställande av mark för enskilda tomträttshavare och arrendatorer (Årstafältets
koloniförening) samt rivning och evakuering av befintliga verksamheter inom
Postgården 2 och 4. Av nedlagda utgifter är 344 miljoner kronor projektutgifter som
redovisas som driftkostnader vilka avser framförallt rivning av Postgården 2 och 4.
22 (32)
Projektinkomsterna beräknas till cirka 1 140 miljoner, varav huvuddelen utgörs av
ersättning från ledningsägare för nya ledningar. Projektet har inte några inkomster
som redovisas som driftintäkter. 213 miljoner kronor avser icke offentliga bidrag.
Försäljningsinkomster som avser överlåtelse av mark med äganderätt beräknas till 11
942 miljoner kronor och reavinsten beräknas uppgå till 3 705 miljoner kronor.
Projektets nettoexploateringsutgift per ekvivalent lägenhet beräknas uppgå till 995
tusen kronor i fast prisnivå. Detta är i jämförelse med andra motsvarande projekt
högre. Det förklaras av att projektet är en helt ny stadsdel med nya gator, ledningar,
parker, torg och stora dagvattensdammar, men också på grund av ett stort
fastighetsförvärv. Projektets täckningsgrad inklusive nedlagda nettoutgifter beräknas
uppgå till 102 procent inklusive riskreserv. Det medför i princip att projektets
inkomster förväntas täcka dess utgifter.
I nedanstående tabell redovisas skillnader mellan senaste inriktningsbeslut och förslag
till reviderat inriktningsbeslut.
2022 2026
Antal bostäder (cirka) 7 000 8 000
Kontor 40 000 kvm 40 000 kvm
Produktionstakt 600 bost/år 450 bost/år
Investeringsutgifter 10 076 mnkr 11 684 mnkr
Investeringsutgifter (fasta
priser)
8 187 mnkr 8 918 mnkr
Upparbetade utgifter 1 305 mnkr 3 503 mnkr
Investeringsinkomster 874 mnkr 1 140 mnkr
Försäljningsinkomster 10 713 mnkr 11 942 mnkr
Nettonuvärde 1 090 mnkr 186 mnkr
Nettonuvärde/ekv lgh 138 tkr 92 tkr
Exploateringsutgift/lgh 939 tkr 995 tkr
Täckningsgrad 113 % 102 %
Andel BR/HR 62/38 61/39
Utredningsutgifter 610 610
Tabell 2: Ekonomi och nyckeltal för Årstafältet i reviderat inriktningsbeslut 2022 och
förslag till reviderat inriktningsbeslut 2026.
Sedan det reviderade inriktningsbeslutet togs 2022 har utgifterna ökat med cirka 1,6
miljarder kronor. Orsaken till det är framförallt förlängningen av projektets tidplan.
Detta har en stor inverkan på indexuppräkning av prognostiserade utgifter, men
orsakar även högre byggherrekostnader för projektet då det förväntas pågå över en
längre period. I fasta priser har förväntade utgifter ökat med cirka 730 miljoner
kronor.
23 (32)
Nedan visas ekonomin på delprojektnivå för de projekt som har genomförandebeslut.
En bokföringsåtgärd som har påverkat ekonomin i alla delprojekt är att Årstafältets
prognostiserade övergripande byggherrekostnader på 277 miljoner kronor har
fördelats till delprojekten. Dessa låg tidigare på koncernprojektet. Detta medför ökade
utgiftsnivåer och sämre lönsamhet i delprojekten jämfört med tidigare beslut, men
påverkar inte projektets lönsamhet på koncernnivå.
Etapp 1 Etapp 2 och 3 Etapp 4
Rev.
GF-beslut
Nuläge
2026 GF-beslut Nuläge
2026 GF-beslut Nuläge
2026
Beslutstidpunkt 2020-09-28 2022-11-07 2024-03-11
Utgifter (brutto) 1 720 2 359 1 997 2 179 1 090 1429
Upparbetat 427 1 721 62 1 421 45 113
Inkomster
(brutto) 127 485 377 422 19 72
Markförsäljning 928 1 067 1 772 1 600 1 752 1 803
Nettonuvärde -527 -672 281 -23 457 572
Täckningsgrad 69% 71 % 115% 99 % 169% 149 %
Tabell 3: Ekonomi för delprojekt med genomförandebeslut
Utgiftsökningarna inom etapp 1 förklaras mestadels av omstarten som behövde göras
i samband med hävning av kontraktet för den första entreprenaden. Samtidigt har
inkomster från ledningsägarna ökat, och även förväntade intäkter från
markförsäljning. Sammantaget har nettonuvärdet minskat med cirka 150 miljoner
kronor men täckningsgraden är i linje med beslutet från 2020.
Inom etapp 2/3 har utgiftsprognosen ökat med cirka 180 miljoner kronor. En ny
kalkyl har tagits fram för finplaneringen, men även projekteringskostnaderna har
ökat. Prognosen för den pågående groventreprenad, E02, är densamma som vid
beslutet. Förväntade försäljningsinkomster har p.g.a. marknadsläget minskat med 172
miljoner kronor vilket medför att nettonuvärdet har sjunkit till -23 miljoner kronor
och täckningsgraden från 115 procent till 99 procent.
För etapp 4 har en ny byggkostnadskalkyl tagits fram baserat på detaljprojekterade
handlingar vilket visar ökade utgifter med 340 miljoner kronor jämfört med
genomförandebeslutet som fattades 2024. Senareläggning av deletappen och
uppdelning av groventreprenaden medför också ökade utgifter. Etappen har
bibehållen god lönsamhet förutsatt att inkomster från markförsäljning kan säkras.
Ekonomin för delprojekt utan genomförandebeslut redovisas i tabellen nedanför.
24 (32)
Tabell 4: Ekonomi för övriga delprojekt
Etapp 5S innehåller två kvarter för bostäder upplåtna med hyresrätt vilket gör att
inkomster är begränsade och lönsamheten är negativt. Etappen inkluderar även
åtgärder för att möjliggöra en ny tunnelbanestation.
Etapp 8 har inga intäkter då delprojektet är en upprustning och utbyggnad av delar av
den stora parken.
Etapp 5 Norra – 7 inkluderar en stor andel bostadsrätter vilket medför en hög
förväntad lönsamhet för dessa deletapper. En successivkalkyl har gjorts för etapp 5–8
baserat på en systemhandling vilket visar ökade utgifter jämfört med beslutet 2022.
Sammantaget har dessa etapper en förväntad täckningsgrad på 146 procent.
Utgifter för andra nämnder och bolag
Kontoret har gjort ytterligare en investeringsanalys där utgifter som uppkommer i
nämnder och bolag som har till syfte att bygga för kommunal samhällsservice ingår. I
sammanställningen av utgifter för övriga nämnder och bolag ingår två skolor (F-9),
tre fristående förskolor samt ett antal idrottsinvesteringar. I kalkylen ingår även en
andel av utgifterna från markförläggning av en kraftledningskabel från Skanstull till
Solberga som utfördes innan Årstafältsprojektets genomförande startades.
Projektutgifter för skolor och idrottsanläggningar beräknas uppgå till 2 347 miljoner
kronor i fasta priser, vilket är en väsentlig ökning sedan det reviderade
inriktningsbeslutet 2022. En sammantagen investeringsanalys för staden som helhet,
inklusive dessa utgifter innebär projektutgifter om totalt 15 966 miljoner kronor. Av
dessa är 11 685 miljoner kronor exploateringsnämndens projektutgifter.
Lönsamhetskalkylen enligt nuvärdemetoden för projektet inklusive
skolan/idrottsanläggningen redovisar i detta skede ett negativt nettonuvärde om -2
161 miljoner kronor inklusive tidigare nedlagda utgifter och inkomster. Skolor och
idrottsanläggningar har dock ett större geografiskt upptagningsområde än Årstafältet
och kan nyttjas av personer från andra delar av Stockholms stad.
Budgetkonsekvenser
Projektbudget och försäljningsinkomster
25 (32)
Projektutgifter för projektet beräknas till cirka 11 685 miljoner kronor och
projektinkomsterna till cirka 1 140 miljoner kronor i löpande prisnivå. Utfallet över
åren beräknas bli enligt nedanstående tabell:
Budget-
konsekvenser
Ack
Investering t.o.m.
Mnkr 2024 2025 2026 2027 2028 Senare Totalt
Utgifter inkl.
förvärv (-)
-3 503,1 -519,8 -375,9 -238,6 -399,4 -6 648,0 -11 684,8
Inkomster (exkl.
försäljning)
597,3 108,5 77,4 146,0 8,7 202,3 1 140,0
Nettoutgift (-)
/-inkomst
-2 905,8 -411,3 -298,5 -92,7 -390,7 -6 445,7 -10 544,7
Försäljnings-
inkomst
371,2 0,0 344,6 333,7 431,7 10 460,6 11 941,7
Stadens utgifter/inkomster för exploateringen bedöms kunna finansieras via
exploateringsnämndens investeringsbudget för år 2026. Behov av medel för åren
därefter får beaktas i exploateringsnämndens kommande budgetarbete.
Driftbudget
Projektet bedöms påverka stadens och exploateringsnämndens resultat enligt
nedanstående tabell:
Budget-
konsekvenser
Drift
Mnkr 2025 2026 2027 2028 2029 Senare Kommentar
Resultat-
påverkan ExplN
Löpande intäkter/
kostnader
0,0 3,2 5,7 15,8 20,8 max 40,4
Ej aktiverbara
utgifter
-5,8 -2,3 -1,5 -1,4 -1,4 -44,7 totalt -344,4
Ej aktiverbara
inkomster
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 totalt 0
26 (32)
Internränta 0,0 -5,2 -5,2 -5,2 -5,2 max -249,4
Avskrivningar 0,0 -4,9 -4,9 -4,9 -4,9 max -217,6
Reavinster/
förluster
0,0 1,6 -12,5 82,9 116,6 4 632,6 totalt 3704,8
Offentliga bidrag
upplösning
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 totalt 0
Offentliga bidrag
internränta
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 totalt 0
Summa resultat-
påverkan
nämnd
-5,8 -7,6 -18,4 87,3 125,9
Resultat-
påverkan
TRN+SDN
Icke offentliga
bidrag upplösning
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 totalt 213,0*
Driftkostnader
TRN+SDN
0,0 -0,4 -0,9 -2,0 -2,7 mellan -2,8
och -13,3
Underhålls-
kostnader TRN
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 mellan 0
och -12,3
Summa resultat-
påverkan
TRN+SDN
0,0 -0,4 -0,9 -2,0 -2,7
*213,0 miljoner kronor avser inkomst före år 2025
De beräknade drift- och underhållskostnaderna inom trafiknämndens och
stadsdelsnämndens ansvarsområden beräknas efter genomförandet uppgå till cirka
25,6 miljoner kronor.
Projektutgifter som redovisas som driftkostnader uppgår till 344 miljoner kronor.
Inga projektinkomster redovisas som driftintäkter. 213 miljoner kronor avser icke
offentliga bidrag.
Internränta och avskrivningar (kapitalkostnaderna) för exploateringsnämnden
beräknas uppgå till cirka 467 miljoner kronor det första året och minskar därefter
något genom avskrivningar.
Intäkterna för tomträttsavgälder beräknas till cirka 40 miljoner kronor per år.
Reavinsten beräknas uppgå till 3 705 miljoner.
27 (32)
Ekonomiska osäkerheter
Totalt finns cirka 1,25 miljarder kronor i riskreserv som har fördelats ut på
delprojekten, vilket är 27 procent av återstående utgifter. Delprojekten som ligger
senare i planeringen har en betydlig högre riskreserv än de som är under
genomförande.
De största övergripande riskerna är kopplade till marknadsförutsättningarna,
bostadsmarknaden och tidplanen. De tidplanändringar som har gjorts och beskrivits i
detta ärende minimerar risken för förgävesarbete. Omprioritering av ÅF Södra
medför att planering av deletapper som ska genomföras på lång sikt, där det finns risk
att förutsättningarna ändras mellan planering och genomförandet, har pausats. Dessa
tidplaneförskjutningar har en negativ påverkan på kalkylen och medför en stor
påverkan på projektets beräknade lönsamhet, men bedöms som nödvändiga utifrån
rådande marknadsförutsättningar.
Den nya utbyggnadsordningen utgår ifrån en mer realistisk utbyggnadstakt, men den
är fortfarande ambitiös. Om byggtakten inte uppnås kommer det ta längre tid för
projektet att realisera förväntade inkomster.
Projektet har påverkats av en period med hög inflation som gör att främst
entreprenader blir dyrare. Den här risken kvarstår, men eftersom stadens kalkylränta
är relativt hög minskar risken över tid.
Projektet är utöver ovan beroende av att bostadspriserna är stabila framöver för att
kunna upprätthålla markvärdet vid överlåtelse. Priserna för bostadsrätter inom
Stockholm har utvecklats positivt sedan sommaren 2025, men försäljning av
nyproducerade lägenheter tar längre tid vilket gör att osäkerheter kopplade till
försäljningsintäkter kvarstår.
Slutsats ekonomi
Det finns stora osäkerheter i utgiftsnivåerna för att genomföra hela Årstafältsprojektet
kopplade till projektets komplexitet och att projektet pågår under en lång period. De
första etapperna har dock kommit förhållandevis långt och är förbi flera av de stora
tekniska riskerna. Projektets försäljningsintäkter är beroende av framtida
marknadsförutsättningar för nyproducerade bostäder.
Hur projektet uppfyller stadens mål
Exploateringskontoret har bedömt hela projektet utifrån stadens vision, mål i stadens
budget, översiktsplanen och övriga styrdokument.
Bostadsbebyggelse
Projektet bidrar till stadens mål om ökat bostadsbyggande samt nya bostäder som
staden åtagit sig att bygga i uppgörelse med staten och regionen om utbyggnad av
tunnelbanan. Detta bidrar till att utveckla stadsdelen till ett levande och tryggt område
28 (32)
där bebyggelsestrukturen inkluderar lokaler i bottenplan, särskilt vid publika platser
och stråk.
Projektet levererar blandade upplåtelseformer som bidrar till målet om ett
sammanhållet och jämlikt Stockholm. Fördelningen mellan upplåtelseformerna
förväntas bli cirka 39 procent hyresrätter och 61 procent bostadsrätter i projektet som
helhet där de senare etapperna har en högre andel bostadsrätter. Östberga
sammanlänkas med Årsta i stadens bebyggelsestruktur.
Projektet planerar bostäder och service i närheten till kapacitetsstark och attraktiv
kollektivtrafik samt bra och enkla parkeringsmöjligheter för cyklar. Projektet
utvecklar också cykelvägnätet i stadsdelen. Allt detta bidrar till ett grönt och fossilfritt
Stockholm.
Projektet ökar tillgängligheten till Årstafältets park för hela söderort och resten av
staden. Här möjliggörs en utveckling av parken med mer verksamheter och
anläggningar för lek och rekreation.
Arbetsplatser och lokaler
Projektet bidrar till att uppfylla stadens mål om arbetsplatser i ytterområden med både
nya kontorslokaler i etapp 2/3 och 7. I bottenvåningarna planeras för restauranger,
butiker, kaféer och andra lokaler som erbjuder service för de boende i området.
Det planeras också för två grundskolor, årskurs F-9, ett stort antal
förskoleavdelningar, en idrottshall och en kombinerad sim- och idrottshall.
Social hållbarhet
Projektet bidrar till ökad social hållbarhet genom blandade upplåtelseformer, bostäder
i närheten till kapacitetsstark och attraktiv kollektivtrafik, sammankoppling av Årsta
med Östberga samt utveckling av Årstafältets park.
Barn
De barnkonsekvensanalyser som har gjorts under planarbetet pekar på vikten av att
minska barriäreffekten av omgivande vägar och att skapa trygga stråk där barn rör
sig, med säkra korsningar. Samtliga korsningar längs lokalgatorna kommer därför att
vara upphöjda, för att minska trafikens hastighet och signalera närvaron av korsande
fotgängare.
All parkering förutom besöksparkering ligger i garage och parkeringshus, varför
tillgänglig markyta inom kvarteren kan prioriteras för barns lek, utevistelse och
samvaro.
För förskolor som är integrerade i bostadskvarteren är den egna gården relativt liten,
men det kompenseras av närheten till parken där både lekplatser och faciliteter
anordnas anpassade till barn och förskolornas verksamhet.
29 (32)
Den stora parken kommer att vara en stor resurs för lek och rörelse. Sammantaget ska
barnen ges mycket god tillgång till utevistelseytor.
Tillgänglighet
Området är flackt och innehåller därmed inga gator eller torg med lutningar som
överstiger stadens egna riktlinjer. Gatustrukturen i anslutning till Östberga är
anpassad för att underlätta tillgänglighet i gena stråk. Där det av topografiska skäl är
nödvändigt med trappor finns alternativa vägar för att ta sig fram.
Miljömässig hållbarhet
En miljökonsekvensbeskrivning har upprättats för projektet som helhet.
Miljökonsekvensbeskrivningen visar att projektet kommer att påverka naturmiljön
inom planområdet genom bland annat minskade ytor med naturmark. Projektet
bedöms dock medföra positiva konsekvenser regionalt, bland annat vad gäller
klimateffekter genom bostadsbyggelse i kollektivtrafiknära läge.
Under 2025 har projektet genomfört en förstudie för Avancerad digitalisering:
Systemförändrande insatser tillsammans med miljöförvaltningen, KTH, Atlas Copco
och Ellevio. Syftet har varit att utveckla innovationer inom digitalisering och
elektrifiering med Årstafältet som testbädd. Projektet söker finansiering externt och
via klimatinvesteringsmedel i syfte att utveckla resultatet av förstudien med intention
att bland annat producera el inom Årstafältet, möjliggöra fossilfritt byggande och öka
andelen transporter via järnväg.
Kompensation för ianspråktagen grönyta
Inom parken kommer ett stort antal träd att planteras och flera av anläggningarna som
t.ex. dagvattendammarna utformas med hänsyn till vattenlevande arter. En
friyteanalys har tagits fram som visar att tillgången till friyta är god, även inräknad
omkringliggande boendes behov då parken kommer vara en attraktion för fler än bara
boende i nya stadsdelen Årstafältet.
Genom stadens hållbarhetskrav vid byggande kommer även gårdar och grönska inom
bebyggelsen att bidra till biologisk mångfald.
Genomförandefrågor
Tidplan och kommande beslut
Projektet har en preliminär och översiktlig tidplan för dess genomförande, vilken
redovisas ovan.
Utbyggnadstakten för bostäder på Årstafältet beräknas vara i snitt cirka 450
lägenheter per år från och med 2027. Det är en sänkt utbyggnadstakt jämfört med
tidigare beslut beaktat gällande marknadsförutsättningar. Med föreslagen
utbyggnadstakt och med beaktande av att stadens anläggningsarbeten både inleder
och avslutar hela projektet kan stadsdelen stå klar runt år 2045.
30 (32)
Nästa beslutstillfälle för exploateringsnämnden blir när genomförandebeslut ska
fattas för etapp 8 (parken), preliminärt kvartal 3, 2026.
Risker och osäkerheter
De största riskerna, kopplade till tidplan och marknadsförutsättningar, har beskrivets
under rubriken Ekonomi. Flera av projektets tidigare bedömda risker, såsom buller,
skyfall, parkering och geoteknik har hanterats genom detaljplanprocesserna som har
pågått över åren. Dessa risker behöver beaktas i fortsättningen men bedöms nu vara
mindre betydande. Risker kopplat till skyfall är numera betydligt mindre eftersom
genomförda skyfallsanalyser och åtgärder har planerats utifrån ett fullt utbyggt
projekt.
Många av de mest komplicerade anläggningarna kopplat till dagvatten och skyfall har
redan genomförts inom etapp 1. Mycket av projektet återstår dock att genomföra och
utbyggnaden av kvartersmark påbörjas först i slutet av 2026. Fokus i fortsättningen
kommer att ligga på genomförandet av ÅF Norra med stor vikt på kostnadskontroll
och riskminimering kopplat till våra inkomster och byggaktörernas tillträden.
Kommunikation
När detta ärende skickas till exploateringsnämnden skickas det också ut till
ledamöterna i Enskede-Årsta-Vantörs stadsdelsnämnd.
Då projektet bedöms medföra en projektutgift över 50 miljoner kronor har
avstämning skett med stadsledningskontoret.
Kontorets sammanfattande bedömning
Projektet har utretts och planerats sedan 2007. Staden har gjort betydande
investeringar för att möjliggöra utbyggnad av stadsdelen Årstafältet. Under slutet av
år 2026 planerar de första bostadskvarteren tillträdas vilket medför att stadsdelen
inom ett par år kommer att börja befolkas med invånare.
En prioritering av ÅF Norra, som innehåller deletapper med väl genomarbetade
förutsättningar för genomförande, medför goda förutsättningar för att kunna nå
projektets mål och samtidigt minimera planeringsrisker och risker för förgävesarbete.
Tidplaneändringar som redovisats är nödvändiga för att uppnå en realistiskt
genomförandet av projektet i ljuset av de ändrade marknadsförutsättningarna.
Projektets genomförande kommer pågå ytterliga cirka 20 år vilket medför att det
kommer ske i både hög- och lågkonjunkturer. Utbyggnadstakten för kvartersmark
behöver utvärderas fortlöpande, i närtid när första etappens genomförande kommit
längre.
Remissammanställning
Ärendet har initierats av exploateringsnämnden och remitterats till
stadsledningskontoret.
31 (32)
Stadsledningskontoret
Stadsledningskontorets tjänsteutlåtande daterat den 17 april 2026 har i huvudsak
följande lydelse.
Enligt kommunfullmäktiges budget ska staden ha en hög byggtakt för att uppnå målet
om 140 000 bostäder till år 2035. Stockholm ska vara en attraktiv, levande och
hållbar stad.
Stadsledningskontoret ser positivt på projektet Årstafältet som innebär ett väsentligt
bidrag till stadens långsiktiga bostadsmål och uppgörelsen med staten och regionen
om utbyggnad av tunnelbanan. Utvecklingen sammanlänkar Östberga och Årsta och
bidrar med bostäder och service i nära anslutning till kapacitetsstark och attraktiv
kollektivtrafik i ett centralt läge i staden.
Stadsledningskontoret anser att den reviderade inriktningen är väl motiverad och ser
positivt på den. Stadsledningskontoret konstaterar att en prioritering av Årstafältet
Norra, som innehåller deletapper med väl genomarbetade förutsättningar för
genomförande, medför goda förutsättningar för att kunna nå projektets mål och
samtidigt minimera planeringsrisker och risker för förgävesarbete. De
tidplaneändringar som redovisas bedöms krävas för att uppnå en realistiskt
genomförandet av projektet i ljuset av de ändrade marknadsförutsättningarna.
Stadsledningskontoret delar exploateringsnämndens bedömning kring att det finns
stora osäkerheter i utgiftsnivåerna för att genomföra hela Årstafältsprojektet kopplade
till dess komplexitet och att projektet pågår under en lång period. De första etapperna
har dock kommit förhållandevis långt och är förbi flera av de stora tekniska riskerna.
Projektets försäljningsintäkter är beroende av framtida marknadsförutsättningar för
nyproducerade bostäder.
Stadsledningskontoret vill uppmana nämnden att fortsatt söka möjligheter att öka
lönsamheten i kommande projekt i området. Projektets genomförande kommer pågå
ytterliga cirka 20 år vilket medför att det kommer ske i både hög- och
lågkonjunkturer. Utbyggnadstakten för kvartersmark behöver utvärderas fortlöpande.
Stadsledningskontoret vill uppmana nämnden att se över möjligheter att arbeta med
platsaktivering och tillfälliga funktioner för att kunna nyttja ytorna under byggtiden
samt att kontinuerligt utvärdera vilka behov och möjligheter som finns och hur
området kan utvecklas på bästa sätt.
Stadsledningskontoret vill också uppmana nämnden att arbeta med marknadsföring
av platsen.
Stadsledningskontoret föreslår att kommunstyrelsen föreslår att kommunfullmäktige
godkänner inriktningen för projekt Årstafältet och att exploateringsnämnden medges
rätt att fortsätta planering för upp till 231 miljoner kronor som underlag för
kommande genomförandebeslut.
32 (32)
Reservationer m.m.
Exploateringsnämnden
Ersättaryttrande av Aron Modig (KD)
1. Att avslå förslaget.
2. Att andelen hyresrätter minskar i syfte att säkra projektets täckningsgrad.
3. Att därutöver anföra följande:
Projektet Årstafältet har i nuläget en allt för låg täckningsgrad för att kunna
genomföras i närtid. Precis som kontoret anser vi att genomförandet måste ske under
en längre tidsperiod för att säkerställa lönsamhet. Det är beklagligt men nödvändigt
för att inte Årstafältets framtida färdigställande ska riskeras.
Kontoret menar att genomförandet kan behöva pågå under en 20-årsperiod; en
mycket lång tidsplan som garanterat kommer innebära såväl förbättrande som
stundvis försämrade förutsättningar och oväntade utmaningar. Vi noterar dock att
andelen hyresrätter har ökat i det reviderade inriktningsbeslutet jämfört med tidigare.
Det är högst anmärkningsvärt att vänsterstyret ålägger ett redan mycket omfattande
och ekonomiskt riskabelt projekt med ännu sämre förutsättningar till lönsamhet än
vad som redan är fallet. Det sänder en djupt oseriös signal till de byggherrar och
entreprenörer som ska vara med och bygga vår stad.
The original document is available at
meetingspublic.stockholm.se.