Riskrapport om S:t Eriks försäkringsbolags ekonomi och säkerhet
Styrelsen för S:t Erik Försäkrings AB kommer att behandla en sammanfattande riskrapport för första kvartalet 2026. Rapporten bedömer den samlade risknivån för bolaget som låg, med god marginal till både styrelsens egna gränser och lagkrav för solvenskapital. Trots detta har inträffade skadekostnader varit högre jämfört med föregående kvartal, vilket är bolagets största risk för att påverka solvensen, och en medelstor risk för dataintrång på grund av bristande säkerhetsåtgärder har identifierats och åtgärder vidtas för att hantera den.
Detta ärende ska behandlas vid mötet den 2026-05-22. Mötet har inte ägt rum ännu — du kan fortfarande göra din röst hörd genom att kontakta din lokala politiker.
Från originalhandlingen
[7 SEF Riskrapport 2026 Q1.pdf]
S:T ERIK FÖRSÄKRINGS AB
SAMMANFATTANDE RISKRAPPORT
Per 31 mars 2026
Till: Styrelsen för S:t Erik Försäkrings AB
Avsändare: Advisense, Riskhanteringsfunktionen
Datum: 2026-05-13
St Erik Försäkrings AB Sammanfattande riskrapport 2026 Q1
2 (10)
Sammanfattning
Denna rapport är baserad på ställningen per den 31 mars 2026, med undantag för operativa risker och
utfört arbete som avser rapportdatumet.
Den samlade risk nivån för S:t Erik Försäkring s AB (bolaget) per den 31 mars 2026 bedöms av
riskhanteringsfunktionen vara låg. Solvenskapitalkvoten (SCR-kvoten) per den 31 mars 2026 uppgår
till 441 procent (Q4/25: 471 %). Det är god marginal till styrelsens limit på minst 150 procent och
lagkravet om minst 100 procent. Nyckeltal redovisas i tabellen nedan:
S:t Erik Försäkring Minimikrav
Nyckeltal, mkr 2026-03-31 2025-12-31 2025-09-30 2025-06-30 2025-03-31 Internt Lag
Tillgångar enl Solvens2 572,7 443,1 511,2 529,7 612,7
Kapitalbas SCR 347,0 334,7 335,9 333,1 307,3
Kapitalbas MCR 347,0 334,7 335,9 333,1 307,3
Solvenskapitalkrav (SCR) 78,6 71,0 75,0 77,3 79,0
Minimikapitalkrav (MCR) 43,7 43,7 46,5 46,5 46,5
SCR-kvot 441% 471% 448% 431% 389% >150% >100%
SCR-kvot utan kapitalgaranti 441% 471% 448% 431% 389%
MCR-kvot 794% 766% 722% 716% 660% >100%
Förändringarna i kapitalkvoten förklaras närmare under respektive avsnitt i denna riskrapport. Nedan
följer en kort sammanfattning av riskerna inom respektive riskkategori för att följas av en mer detaljerad
beskrivning i kommande kapitel.
Övergripande bedömning
• MCR- och SCR-kvoterna överstiger med god marginal lagkrav en. SCR-kvoten har även god
marginal till styrelsens limit om minst 150 procent
• Risknivåerna inom finansiella och operativa risker är låga.
Försäkringsrisker – Risknivån bedöms som låg
• Inträffade skadekostnader var under kvartalet högre jämfört med föregående kvartal.
Skadeutfallet har en naturlig variation och är bolagets enskilt största risk för att äventyra
solvenspositionen. Riskhanteringsfunktionen bedömer att risken hanteras väl med befintliga
återförsäkringsprogram och försäkringsvillkor.
Finansiella risker – Risknivån bedöms som låg
• Återförsäkrare uppfyller ratingkrav . Spridningen av risker mellan återförsäkrare bedöms
tillfredställande.
• Placeringstillgångarna är inom de tillåtna tillgångsslagen och uppfyller ratingkraven.
Operativa risker – Risknivån bedöms som låg
Under perioden januari 2026-01-01 – 2026-03-31 har fyra händelser registrerats. Dessa avser ett kortare
avbrott i telefoniväxeln för olycksfall i januari 2026 , ett leverantörsavbrott i
incidentrapporteringssystemet IA i mars 2026 samt ett fel i Min Sida gällande registrering av skada i
mars 2026 . Därutöver har en registrering avsett en ren testpost (januari 2026) utan påverkan på
verksamheten. Sammantaget bedöms incidenternas påverkan som begränsad och risknivån kvarstår som
låg.
För en förklaring av åtgärdsnivåerna som använts ovan (blå-grön-gul-röd), se bilaga 1.
St Erik Försäkrings AB Sammanfattande riskrapport 2026 Q1
3 (10)
Innehåll
Sammanfattning 2
1 Övergripande riskmått och kapitalisering 4
2 Försäkringsrisker 4
2.1 Slutsatser avseende försäkringsrisker 5
3 Finansiella risker 5
3.1 Finansiella tillgångar 5
3.2 Motpartsrisk 5
3.3 Slutsatser avseende finansiella risker 7
4 Operativa risker 7
4.1 Värderade operativa risker 7
4.2 Rapporterade incidenter och händelser 8
4.3 Slutsatser avseende operativa risker 9
Bilaga 1: Åtgärdsnivåer 10
St Erik Försäkrings AB Sammanfattande riskrapport 2026 Q1
4 (10)
1 Övergripande riskmått och kapitalisering
Den övergripande risk nivån kvantifieras genom bolagets solvenskapitalkvot (SCR -kvot) och
minimikapitalkvot (MCR-kvot). Per den 31 mars 2026 uppgår SCR-kvoten till 441 procent, jämfört med
471 procent per den 3 1 december 2025. Minskningen i kvoten beror främst på ett högre
solvenskapitalkrav under kvartalet.
MCR-kvoten uppgår samtidigt till 794 procent, jämfört med 766 procent föregående kvartal.
Marginalen till lagkravet om minst 100 procent är fortsatt mycket god och även till styrelsens limit om
minst 150 procent. Se figuren nedan för hur kapitalkrav och kapitalbas har utvecklats över tiden:
2 Försäkringsrisker
Försäkringsrisk består av en premie- och reservsättningsrisk samt katastrofrisk. Riskerna, uttryckta som
bidragen till kapitalkravet (SCR, före diversifiering) redovisas i tabellen nedan.
Bidraget till kapitalkravet från försäkringsrisker har ökat under kvartalet till 73,5 mkr (Q4/25: 67,2 mkr).
Risk (mkr) Försäkringsgren 2026-03-31 2025-12-31 2025-09-30 2025-06-30 2025-03-31
Premie- och
reservrisk
Olycksfall 18,5 19,8 22,4 25,9 23,9
Skadeförsäkring 34,2 24,2 29,1 24,9 25,5
Katastrof-risk
Olycksfall 2,5 2,5 2,8 2,8 2,8
Skadeförsäkring 34,4 34,4 34,4 34,4 34,4
Totala teckningsrisker 73,5 67,2 73,6 74,0 72,4
Skadekostnaderna för egen räkning varierar kraftigt mellan kvartalen. Stora skador är bolagets största
risk för att påverka solvensposition en, och skadeutfallet följs upp regelbundet. Grafen nedan visar
variationen för de nio senaste kvartalen:
0
50
100
150
200
250
300
350
400mkr
Kapitalbas i förhållande till kapitalkrav
Solvenskapitalkrav
(SCR)
Minimikapitalkrav
(MCR)
Medräkningsbar
kapitalbas SCR
Medräkningsbar
kapitalbas MCR
Lägsta kapitalbas
SCR enl. intern limit
St Erik Försäkrings AB Sammanfattande riskrapport 2026 Q1
5 (10)
Grafen över inträffade skadekostnader ger en visuell representation av kostnaderna för skador inom tre
olika kategorier: Income protection, Property och Liability, över en tidsperiod som sträcker sig från Q1
2024 till Q1 2026. Stora skador är fortsatt den enskilt största risken mot solvenspositionen och följs upp
löpande.
I helhet visar grafen en oregelbunden trend med betydande variationer från kvartal till kvartal. Denna
volatilitet kan vara en indikator på antingen oförutsägbarheten i de inträffade skadorna eller justeringar
i reserveringarna.
2.1 Slutsatser avseende försäkringsrisker
Riskhanteringsfunktionen bedömer att den övergripande risknivån avseende försäkringsrisker är
fortsatt låg men där utvecklingen bör hållas under bevakning.
3 Finansiella risker
3.1 Finansiella tillgångar
Samtliga tillgångar är i svensk valuta varpå ingen valutarisk föreligger. Ränterisken i
placeringstillgångarna anses låg med hänsyn till att samtliga är placerade på koncernkontot i Stockholms
stad. Motparten har extern rating AAA enligt Standard & Poor’s. Kontomedlen uppgår per utgången av
kvartalet till 483 mkr (Q4/2025: 416).
S:t Erik Försäkrings totala tillgångar enligt den legala bokföringen uppgår per utgången av kvartalet 601
mkr (Q4/25: 443) och 573 mkr (Q4/25: 443) utifrån en Solvens II -värdering. Tillgångarna består till
absolut övervägande del av placeringstillgångar , med ett bidrag från återförsäkrares andel av
försäkringstekniska avsättningar. Kapitalkravet (bidrag till SCR) för marknadsrisk, vilket uteslutande
består av ränterisk (med hänsyn även till räntekänslighet i skulder) beräknas per utgången av kvartalet
till 4,45 mkr (Q4/25: 2,29 mkr). Beloppet är fortfarande litet i förhållande till det totala kapitalkravet
men bör följas upp som en möjlig framväxande risk ifall räntorna fortsätter att stiga.
3.2 Motpartsrisk
Motpartsrisken består till största del av risken att betalning inte erhålls från återförsäkrare . Samtliga
återförsäkrare uppfyller S:t Erik Försäkringskrav på rating om minst ’A -’ enligt Standard & Poor’s
(S&P) alternativt motsvarande rating från annat institut eller en solvenskvot som innebär motsvarande
behandling (minst 175 procent). Återförsäkrarna för 2026 års placering med rating är enligt tabell nedan,
vilka alla uppfyller bolagets krav på rating eller solvenskvot:
-30,0
-20,0
-10,0
0,0
10,0
20,0
30,0
40,0
50,0
2026 Q12025 Q42025 Q32025 Q22025 Q12024 Q42024 Q32024 Q22024 Q1
mkr
Inträffade skadekostnader f.e.r
Liability
Property
Income
protection
St Erik Försäkrings AB Sammanfattande riskrapport 2026 Q1
6 (10)
Program
Återförsäkrare
EGENDOM Rating Andel
Layer 1
Andel
Layer 2
Share/total-
premie (%)
Mäklades av AON
Vienna Insurance Group AG Wiener Versicherung Gruppe - Fil Sweden A+ 10 0,9%
Pohjola Insurance Ltd A+ 10 12%
Mäklades av Guy Carpenter
Triglav Re A 2,5 2,4%
Sava Re A 2,5 2,4%
Arch Re Underwriting ApS on Behalf of Arch Reinsurance Europe Underwriting DAC, Dublin A+ 10 1,1%
Korean Reinsurance Company A+ 5 0,5%
Swiss Re International, filial af Swiss Re International SE AA- 20
18,5%
Hannover Rück SE AA- 20 10 17,1%
AIG Europe S.A. Filial i Sverige AA- 20
15,2%
Zurich Insurance plc - Sweden Branch AA 15 40 18,4%
Gen Re AA+
10 1,1%
Swiss Re Europe S.A., organizačná zložka Slovensko AA- 10 15 10,4
TERROR Rating Andel Share/total-
premie (%)
Mäklades av Aon Sweden AB
Markel (3000) - LEAD A+ 20 20 20%
Talbot (TAL 1183) A+ 6 6 6%
Liberty (4472) A+ 22,5 22,5 22,5%
QBE (COF 1036) A+ 6 6 6%
Brit (BRT 2987) A+ 12,1 12,1 12,1%
Arch (AAL 2012) / (1955) A+ 6 6 6%
KEN (3832) A+ 7,3 7,3 7,3%
Aviva A+ 20 20 20%
ANSVAR Rating Andel
Layer 1
Andel
Layer 2
Share/total-
premie (%)
Mäklades av Aon
Sompo AA- 40 6,3%
Mäklades av Howden
Zurich A+ 100 82,3%
Hannover Re
AA- 40 7,3%
Mäklades av Guy Carpenter
QBE Europé SA/NV A+ 20 4%
OLYCKSFALL Rating Andel Share/total-
premie (%)
Howden
Aviva Insurance Limited A+ 100 100,0%
Förändrade externa kreditbetyg (eller i övrigt förändrad bedömning av ekonomisk förmåga ) ska
rapporteras till styrelsen.
Riskhanteringsfunktionen har i samband med denna rapport verifierat kreditbetygen för de
återförsäkrare som utgör bolagets största exponeringar. Per rapportdatum uppfyller samtliga granskade
motparter bolagets minimikrav (lägst A - enligt S&P eller motsvarande, alternativt solvenskvot ≥ 175
%).
Kreditbetyg kan förändras över tid för både större och mindre återförsäkrare, men inga
ratingförändringar av väsentlig betydelse i relation ti ll bolagets riskaptit har identifierats per
rapportdatum. Ratingrörelser inom intervallet A- till AA bedöms som hanterbara inom gällande limiter
och påverkar inte återförsäkringsprogrammet väsentligt.
Bolaget bevakar kreditbetyg och solvensindikatorer löpande, samt inför varje förnyelse av
återförsäkringsprogrammet. Vid nedgradering under A -, negativ outlook med risk för ytterligare
St Erik Försäkrings AB Sammanfattande riskrapport 2026 Q1
7 (10)
sänkning eller indikation på försämrad finansiell ställning, initieras omedelbar eskalation och
åtgärdsplan.
Återförsäkringsprogram för 2026 framgår enligt tabell nedan:
Återförsäkringsprogram
(mkr)
Maximal risk per skada
(Självbehåll)
Maximal risk per år (Stop
loss)
Egendom 15 120
Ansvar 10 10
Olycksfall
1,5 (Om minst 2 personer är
involverade i samma skada) e.t.
Terrorism 1 1
Motpartsrisken, mätt som bidraget till kapitalkravet (SCR, före diversifiering), sammanfattas i tabellen
nedan. Typ 1 är återförsäkring 1 och typ 2 är fordringar på andra motparter. Motpartsrisken beror av
återförsäkrarnas andel av försäkringstekniska avsättningar , vilken rat ing de har , hur stor risk som
överförts till återförsäkrarna samt koncentrationer till enskilda återförsäkrare.
Risk (mkr) 2026-03-31 2025-12-31 2025-09-30 2025-06-30 2025-03-31
Motpartsrisk, typ 1 20,4 20,2 19,4 23,9 24,9
Motpartsrisk, typ 2
Total motpartsrisk 20,4 20,2 19,4 23,9 24,9
Under kvartalet har bidraget till kapitalkrav från motpartsrisker ökat något, men legat relativt stabilt.
3.3 Slutsatser avseende finansiella risker
Riskhanteringsfunktionen bedömer att de övergripande finansiella riskerna är låga och samtliga limiter
och lagkrav är uppfyllda.
4 Operativa risker
Utvärdering av operativa risker genomförs vid större förändringar i bolaget eller minst en gång per år
genom riskworkshoppar med verksamheten. De identifierade operativa riskerna följs upp kvartalsvis av
riskhanteringsfunktionen. Operativa risker följs även till viss del upp genom rapporterade incidenter,
vilket redovisas nedan.
Riskhanteringsfunktionen genomförde 2025-11-05 en självutvärdering med verksamheten kring
operativa risker samt klimatrisker och affärsrisker. Resultatet innebar endast smärre justeringar av
befintliga riskbedömningar. En viktig förändring beslutades dock: klimatrisker, som tidigare bedömts
separat från de operativa riskerna, ska framöver integreras i samma metodik som övriga operativa risker.
Det innebär att dessa risker kommer att värderas enligt samma skala, kriterier och rapporteringsstruktur
i riskregi stret, vilket stärker enhetligheten i bolagets riskhanteringsramverk. I nedanstående avsnitt
redogörs värderingen av uppföljningen för operativa risker.
4.1 Värderade operativa risker
Riskregistret tar upp 25 enskilda operativa risker , varav 18 är värderade som ”mycket liten”, 6 som
”liten” och 1 som ”medelstor”. Medelstora risker accepteras undantaget för vissa typer. Riskaptiten för
operativa risker är måttlig eller låg och visas i tabellen nedan:
1 Även medel på konto ingår rent tekniskt här, men exponeringarna mot Stockholms Stad är undantagna enligt
regelverket och ger inget bidrag till kapitalkravet.
St Erik Försäkrings AB Sammanfattande riskrapport 2026 Q1
8 (10)
Risknivå \Riskaptit Låg Måttlig Totalt
Mycket liten risk 13 5 18
Liten risk 1 5 6
Medelstor risk 0 1 1
Stor risk 0 0 0
Totalt 14 11 25
Bolaget har identifierat en risk som bedöms vara högre än vad som är acceptabelt enligt deras
risktolerans. Denna risk, som är klassificerad som "medel", avser risken för dataintrång på grund av
bristande säkerhetsåtgärder, vilket kan leda till att obehöriga parter får tillgång till känslig information.
För att hantera denna risk har bolaget anställt en ny ansvarig för IT -funktionen, som arbetar med att
implementera kontrollprocesser för utlagda IT -verksamheter och klassificera informationen i dessa
system. Ytterligare åtgärder som bolaget har vidtagit innefattar ett penetrationstest utfört av en extern
part under 2023, vilket gav bra resultat. Informationsklassificering har också genomförts under 202 5.
Systemet IA används för egen personal, Bolaget har inte samma insyn i säkerhetsuppföljningen
avseende IA.
Den största operativa risken är värderad som ”medelstor” och relaterar till att återförsäkringsavtalen till
följd av misstag e.d. inte täcker de risker och händelser som är avsett. Sannolikheten att detta leder till
förluster bedöms små, men om det sker kan beloppen vara betydande vilket medför att riskvärdet är
medelstor. Bolaget bedömer att detta är tillräckligt väl hanterat, nuvarande villkor är väl inarbetade och
har granskats externt. Om förändringar i återförsäkringens villkor görs framdeles bör dock en ordentlig
genomgång göras.
Övergripande bedöms bolagets operativa risker under genomgången som låga och väl hanterade med
relevanta ytterligare planerade riskreducerande åtgärder där det bedömts kostnadseffektivt.
4.2 Rapporterade incidenter och händelser
Incident 2026-01-07 – Avvikelse i tjänst (telefoniväxel för olycksfall)
En avvikelse inträffade där telefoniväxeln för olycksfall låg nere och samtal kopplades ned. Felet
anmäldes till leverantören och bekräftades åtgärdat samma dag.
• Orsak: Fel på växel.
• Åtgärder: Åtgärdad av leverantör; tjänsten åter i drift.
• Riskbedömning: Begränsad konsekvens; inträffar sällan -ibland (enligt registrerad
riskvärdering).
• Rekommendation: Följ upp att leverantören har adekvat övervakning och återställningsrutiner
för att minimera nedtid vid liknande avbrott.
Händelse 2026-01-27 – Test nya länkar SSO (testpost)
En registrering avser uttryckligen test (“test, raderas efter”) och är inte att betrakta som en faktisk
incident.
• Orsak: Test.
• Åtgärder/Riskbedömning/Rekommendation: Ej relevant (testpost).
Incident 2026-03-05 – Avbrott incidentrapporteringssystem
St Erik Försäkrings AB Sammanfattande riskrapport 2026 Q1
9 (10)
Stadsövergripande avbrott i stadens incidentrapporteringssystem IA. Ingen åtkomst för samtliga av
stadens organisationer efter en uppdatering hos leverantören.
• Orsak: Automatisk uppdatering av Metadata hos AFA som ledde till fel i dekryptering och
systemet låg nere i flera timmar.
• Åtgärder: Felet åtgärdades efter felsökning tillsammans med SEF och Tieto.
• Riskbedömning: Begränsad konsekvens; sannolikhet at det inträffar igen är 1 gång per 1 -10:e
år (enligt registrerad riskvärdering).
• Rekommendation: Säkerställ tydlig rutin för eskalering och dokumentation vid
leverantörsavbrott i stadsövergripande system, inklusive bedömning mot DORA-kriterier.
Bolaget ska vid varje inträffad incident genomföra en analys för att bedöma om den utgör en allvarlig
IKT-incident enligt artikel 8 i DORA-förordningen. Om incidenten uppfyller kriterierna för rapportering
ska den anmälas till Finansinspektionen inom de fastställda tidsramarna.
För att säkerställa efterlevnad av regelverket bör bolaget ha tydliga rutiner och ansvarsfördelning för
bedömning, dokumentation och rapportering av allvarliga IKT -incidenter. Analysen ska omfatta
incidentens påverkan på verksamheten, tjänsternas tillgänglighet och potentiella följder för kunder och
andra intressenter.
4.3 Slutsatser avseende operativa risker
Riskhanteringsfunktionen bedömer att operativa risker hanteras med tillfredsställande processer.
Risknivån bedöms som fortsatt låg.
St Erik Försäkrings AB Sammanfattande riskrapport 2026 Q1
10 (10)
Bilaga 1: Åtgärdsnivåer
För att på ett enkelt sätt kunna åskådliggöra när eller om åtgärder rekommenderas illustreras
bedömningen enligt nedan.
Den övergripande risknivån är låg:
Verksamhetens förmåga att möta sina övergripande mål påverkas inte
samt att riskerna är inom den nivå som accepterats av styrelsens (är inom
styrelsens riskaptit). Inga åtgärder är nödvändiga.
Den övergripande risknivån är låg:
Verksamhetens förmåga att möta sina övergripande mål påverkas endast i
liten utsträckning samt/alternativt att riskerna avviker negativt från den
nivå som accepterats av styrelsen (avviker från styrelsens riskaptit och
tolerans). Åtgärder bör vidtas.
Den övergripande risknivån är medel:
Verksamhetens förmåga att möta sina övergripande mål påverkas
samt/alternativt att riskerna avviker negativt från den nivå som accepterats
av styrelsen (avviker från styrelsens riskaptit och tolerans). Åtgärder ska
vidtas.
Den övergripande risknivån är hög:
Verksamhetens förmåga att möta sina övergripande mål påverkas
signifikant samt/alternativt att riskerna avviker negativt från den nivå som
accepterats av styrelsens (avviker från styrelsens riskaptit och tolerans)
samt lagkrav understigs. Åtgärder ska vidtas omedelbart.
Originalhandlingen finns på
meetingspublic.stockholm.se.