Uppföljning av Stockholms klimatmål – utsläppen ökar
Miljöförvaltningen föreslår att man godkänner en uppföljning av Stockholms stads klimatmål för 2024 och 2025. Rapporten visar att staden inte är i linje med sina klimatmål till 2030 och det långsiktiga målet för 2040, och utsläppsbudgeten överskreds 2024 och 2025. Detta beror främst på ökade utsläpp från transportsektorn (bland annat på grund av sänkt reduktionsplikt) och fjärrvärmeanvändningen.
Detta ärende ska behandlas vid mötet den 2026-05-19. Mötet har inte ägt rum ännu — du kan fortfarande göra din röst hörd genom att kontakta din lokala politiker.
Från originalhandlingen
[07 2026-9689 Uppföljning av Stockholms stads klimatmål 2024 och 2025.pdf]
[Nivå 1]
[Nivå 2]
[Besöksadress]
[Postadress]
[Postnr] [Ort]
Telefon [Telefon]
Växel [Växel]
Fax [Fax]
e-postadress
[hemsida]
Sida 1 (5)
Uppföljning av Stockholms stads
klimatmål, 2024 och 2025
Förvaltningens förslag till beslut
1. Godkänna avrapportering av uppföljning av Stockholms
stads klimatmål, 2024 och 2025.
Bakgrund
Miljöförvaltningen är uppföljningsansvarig för fyra av totalt fem
delmål till stadens klimatmål Ett Stockholm utan globalt
klimatavtryck i Miljöprogrammet. Syftet med denna rapport är att
redovisa utsläpp för 2024 och preliminära utsläpp för 2025 för alla
delmål samt utvärdera hur staden ligger till i förhållande till de
uppsatta klimatmålen. Rapporten kompletterar den måluppföljning
som genomfördes av delmål 2.1–2.4 av miljöförvaltningen i
februari inom ramen för miljöprogrammet. Anledningen till
föreliggande, kompletterade, uppföljning är att den relevanta
statistiken inte finns tillgänglig förrän i april.
Utöver utsläppsredovisningen görs även en kvalitativ utvärdering av
stadens insatser inom de fem omställningsområdena enligt
klimathandlingsplanen, med fokus på vad som hänt hittills samt
identifierade utmaningar och möjligheter framåt. Rapporten
innehåller även en redovisning av stadens utsläppsbudget och hur
utfallet förhåller sig till denna.
Ärendet
Sammantaget görs en liknande bedömning som i förra årets
rapportering, nämligen att staden inte ligger i linje för att nå vare sig
det långsiktiga klimatmålet eller de uppsatta delmålen till 2030.
Gällande utsläppsbudgeten så ökar gapet ytterligare. Kvar av den
totala utsläppsbudgeten på 9 miljoner ton (2024-2040) återstår nu ca
6,7 miljoner ton kvar att släppa ut till 2040. För att kompensera för
att budgeten överskreds 2024 och 2025 behöver utsläppen minska i
en snabbare takt framöver.
Uppföljning av delmål 2.1 (Ett Stockholm som är klimatpositivt
2030 och fossilfritt 2040) visar på utsläpp av växthusgaser 2024
Handläggare
Charlotta Porsö
charlotta.porso@stockholm.se
Therese Rydstedt
therese.rydstedt@stockholm.se
Till
Miljö- och hälsoskyddsnämnden
2026-05-19, p. 7
Miljöförvaltningen
Avdelningen för luft och klimat
Tjänsteutlåtande
Dnr: 2026-9689
2026-04-20
[Nivå 2]
[Besöksadress]
[Postadress]
[Postnr] [Ort]
Telefon [Telefon]
Växel [Växel]
Fax [Fax]
e-postadress
[hemsida]
Tjänsteutlåtande
Dnr 2026-9689
Sida 2 (5)
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål,
2024 och 2025
beräknade till 1,2 ton koldioxidekvivalenter (CO2e) per invånare.
Preliminärt uppskattas utsläppen för 2025 till 1,1 ton per invånare1.
Sammantaget visar uppföljningen att utsläppen ökade relativt
kraftigt 2024 för att sedan minska något under 2025. De ökade
utsläppen beror framförallt på ökade utsläpp från transportsektorn
främst till följd av den nationella sänkningen av reduktionsplikten
som reglerar inblandningen av biodrivmedel i fossila drivmedel.
Utsläppen från stationär energi har legat relativt konstant 2023–
2025. Inom sektorn skiljer sig dock utvecklingen där utsläppen från
elanvändning minskat konstant de senaste fem åren till följd av en
fortsatt utfasning av fossila bränslen i den nordiska elproduktionen.
Utsläppen från fjärrvärmeanvändningen har däremot ökat under
2024 och 2025. Detta beror främst på att andelen plast i avfallet
som förbränns har varit högre än tidigare och att avfallsförbränning
utgjorde en större del av bränslemixen under 2025 då det var ett
varmt år.
Delmål 2.2 (Minskad klimatpåverkan från transportsektorn) är en
delmängd av 2.1. Utsläppen från transportsektorn ökade med 16
procent under 2024 (jämfört med 2023), vilket motsvarar nästan
100 000 ton CO2e. Under 2025 minskade sedan utsläppen med ca
sex procent (jämfört med 2024).
Delmål 2.3 (En fossilfri organisation) innebär att fossila bränslen
ska fasas ut ur stadens egen och upphandlade verksamhet. Fossil
olja för uppvärmning är i princip utfasad, men diesel används
fortsatt för reservkraft vid elbortfall. Sedan 2019 har
fossilbränsleanvändningen i stadens egna fordon minskat med drygt
60 procent. Fossilbränsleanvändningen i upphandlad verksamhet är
svår att följa upp, och underlaget är inte heltäckande. För 2025 har
drivmedelsanvändning redovisats för 153 avtal, där andelen
fossilfritt drivmedel i genomsnitt uppgick till 66 procent.
Sedan 2019 har stockholmarnas konsumtionsbaserade utsläpp
minskat med drygt 10 procent. År 2023 var utsläppen preliminärt
8,6 ton CO2e per invånare. Utsläppsminskningen mellan 2022 och
2023 beror på minskad privat konsumtion. Konsumtion minskade
främst i produktgrupperna livsmedel, dryck, tobak, textil, kläder och
möbler. Även utsläppen från investeringar minskade, detta beror
bl.a. på minskad nyproduktion av byggnader.
1 Eftersom statistik saknas för delar av 2025 års beräkningar är utsläppen
uppskattade utifrån preliminära antaganden. Exempelvis uppskattas elanvändning
och emissionsfaktor för nordisk elmix utifrån utsläppstrender tidigare år.
Utsläppen för 2025 kan därför komma att ändras i kommande års
utsläppsredovisning.
Tjänsteutlåtande
Dnr 2026-9689
Sida 3 (5)
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål,
2024 och 2025
Arbetet inom delmål 2.4 med att minska och följa upp utsläpp från
stadens egen konsumtion och inköp fortsätter. I dagsläget är det
dock endast en mindre del av de totala konsumtionsbaserade
utsläppen som går att följa upp kvantitativt. Uppföljning kan i
dagsläget göras inom kategorierna el, fjärrvärme, övrig energi,
drivmedel för egna fordon, livsmedel, förbrukningsartiklar i plast,
tjänsteresor samt hotellnätter. Inom dessa kategorier kan dock inga
större minskningar eller ökningar skönjas. Flera inköpskategorier
med betydande utsläpp, som exempelvis bygg och anläggning samt
IT, går däremot inte att följa upp kvantitativt i dagsläget. Det finns
därför behov av att fortsatt utveckla uppföljningsmetodiken för att
få en mer fullständig bild. Arbete pågår inom Stadshus AB och dess
16 bolag att utsläppsredovisa direkta utsläpp (scope 1), indirekta
utsläpp från köpt energi (scope 2), samt väsentliga indirekta utsläpp
från bolagens värdekedja (scope 3), enligt GHG-protokollet för
koncernen inom ramen för CSRD (E1).
Arbetet med att forma omställningsområden har under 2025 varit i
uppstart. Genom att fördela ansvar för omställningsarbetet brett har
fler delar av staden aktiverats och engagerats i klimatarbetet. En
utvärdering av åtgärderna i klimathandlingsplanen visar att fler
åtgärder var pågående 2025 jämfört med 2024, och att ett större
antal åtgärder rapporterades som avslutade. En mer utförlig
beskrivning av hur arbetet fortskrider inom respektive
omställningsområde finns i bilaga 1.
En mer utförlig analys av utsläppsberäkningarna och tillhörande
analys finns i bilaga 1.
Förvaltningens synpunkter
Gapet mellan nuläget och de uppsatta klimatmålen är fortsatt stort,
och även om betydande insatser har gjorts i staden syns ännu inte
den utsläppsminskning som krävs. Samtidigt är det globala
klimatläget mycket allvarligt.
Arbetet med klimatomställningen är långsiktigt och komplext till
sin natur, och de åtgärder som genomförs idag lägger grunden för
fortsatta framsteg. Det kan upplevas som utmanande när insatser
som görs inte direkt får genomslag i utsläppsstatistiken, men det är
viktigt att också lyfta fram de konkreta steg som tas i rätt riktning.
Klimatkrav på nybyggnation liksom etableringen av en
återbrukscentral för byggmaterial är exempel på åtgärder som
minskar utsläpp, även om effekterna på utsläppen syns först över
tid.
Omställningen är inte bara en utmaning, den rymmer också
betydande möjligheter. Städer som ligger i framkant har mycket att
vinna, både vad gäller attraktivitet, framtida konkurrenskraft och
förmågan att möta kommande krav från invånare, näringsliv och
Tjänsteutlåtande
Dnr 2026-9689
Sida 4 (5)
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål,
2024 och 2025
lagstiftning. Att minska beroendet av fossila bränslen minskar också
stadens exponering mot framtida prisökningar och skärpta EU-krav.
Omställningen kan ofta ge flera olika nyttor parallellt, såsom
förbättrad hälsa och stärkt beredskap.
Utsläppen påverkas i stor utsträckning av styrmedel som ligger
utanför stadens mandat som till exempel bränsleskatter och
reduktionsplikt. Det är därför centralt att stadens klimatarbete
fokuseras på de utsläppskällor där staden faktiskt har
handlingsutrymme, till exempel hur stadens mark används och
planeras, trafikplanering, införande av miljözoner, vad staden köper
och upphandlar, vilka villkor staden ställer på byggherrar och
exploatörer samt hur stadens egna verksamheter bedrivs.
Miljöförvaltningen arbetar löpande med att utveckla stadens
klimatarbete, bland annat deltar förvaltningen i fyra EU-projekt
(Eureka, GH2M, Refocus och TAAS) finansierade med stöd av
Interreg Europe-programmet. Projekten fokuserar på cirkularitet i
byggsektorn, grön vätgas i transporter, datadriven beslutstöd inom
hållbar mobilitet samt hållbar besöksnäring. Alla projekten syftar
till att skapa förslag på möjliga förbättringar av klimatarbetet
genom kunskapsutbyte och dialog med intressenter både i
Stockholm samt med övriga deltagande städer i projekten.
Vikten av att utveckla kompletterande indikatorer och metoder för
att synliggöra effekterna av genomförda åtgärder bör inte
underskattas. Förvaltningen bedömer därför att behovet av ett mer
omfattande stöd till bolag och förvaltningar kommer att öka
framöver. Detta gäller inte minst i relation till bolagens pågående
CSRD-arbete, som också kan påverka förvaltningarnas arbetssätt i
samma riktning.
Uppföljningen av delmålen behöver även kompletteras med
kvalitativa mätmetoder/indikatorer som kan spegla de strukturella
förändringar som på sikt driver utsläppsminskningar och ge en mer
rättvisande bild av om staden rör sig i rätt riktning.
Anna Hadenius Malin Täppefur
Förvaltningschef Avdelningschef
Tjänsteutlåtande
Dnr 2026-9689
Sida 5 (5)
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål,
2024 och 2025
Bilagor
Bilaga 1 - Uppföljning av Stockholms stads klimatmål 2024 och
2025
---
[07 2026-9689 Bilaga 1 Uppföljning av Stockholms stads klimatmål 2024 och 2025.pdf]
Bilaga 1
Uppföljning av
Stockholms stads
klimatmål
- Avser 2024 och 2025
April 2026
start.stockholm
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål, avser 2024 och 2025
April 2026
Kontaktpersoner:
Charlotta Porsö, Miljöförvaltningen, charlotta.porso@stockholm.se
Therese Rydstedt, Miljöförvaltningen, therese.rydstedt@stockholm.se
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
3 (39)
Innehåll
Inledning ....................................................................................................4
Klimatutveckling och omvärldsfaktorer .................................................5
Analys av delmål ......................................................................................7
Delmål 2.1: Ett Stockholm som är klimatpositivt 2030 och fossilfritt 2040 ..7
Delmål 2.2: Minskad klimatpåverkan från transportsektorn ......................11
Delmål 2.3: En fossilfri organisation 2030 ................................................16
Delmål 2.4: Halverade utsläpp från konsumtion .......................................18
Delmål 2.5: Minskad klimatpåverkan från mat ..........................................21
Kvalitativ uppföljning per omställningsområde ..................................22
Övergripande styrning ..............................................................................23
1. Agera för en rättvis och en inkluderande klimatomställning .................23
2. Utveckla ett klimatpositivt energisystem ...............................................25
3. Driva på för hållbara och fossilfria transporter ....................................27
4. Planera, bygga och utveckla staden cirkulärt och hållbart ...................29
5. Styra mot en konsumtion med låg klimatpåverkan i stadens egen
organisation ....................................................................................31
Bilaga 1: Metodik och datakällor för delmål 2.1 och delmål 2.4 .........33
Metodik för beräkning av utsläpp delmål 2.1 ............................................33
Beräkningsprinciper för respektive utsläppskategori ................................34
Datakällor .................................................................................................36
Metodik för beräkning av utsläpp och indikatorer för delmål 2.4 ..............38
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
4 (39)
Inledning
Syftet med denna rapport är att följa utvecklingen av
växthusgasutsläpp i Stockholm och utvärdera hur staden ligger till i
förhållande till de uppsatta klimatmålen.
Nedan anges antagna delmål för Mål 2. Ett Stockholm utan globalt
klimatavtryck i Miljöprogram 2030.
Mål 2. Ett Stockholm utan globalt klimatavtryck
Delmål 2.1 Ett
Stockholm som är
klimatpositivt 2030 och
fossilfritt 2040
År 2030 ska kvarvarande utsläpp i Stockholms geografiska
område inte vara högre än 0,6 ton koldioxidekvivalenter
(CO2e) per invånare. Negativa utsläpp ska vara större än
kvarvarande utsläpp.
Delmål 2.2 Minskad
klimatpåverkan från
transportsektorn
Utsläppen från transportsektorn i Stockholms geografiska
område ska minska med 80 procent till år 2030 (jämfört med
år 2010).
Delmål 2.3 En fossilfri
organisation 2030
Fossila bränslen ska fasas ut ur stadens egen och
upphandlade verksamhet.
Delmål 2.4 Halverade
utsläpp från
konsumtion
Konsumtionsbaserade växthusgasutsläpp i Stockholm ska
halveras till år 2030 jämfört med år 2019.
Delmål 2.5 Minskad
klimatpåverkan från
mat
Delmålet innebär en snabb omställning kring hur mat som
serveras i Stockholms stads verksamheter menyplaneras,
upphandlas och följs upp för att minska klimatpåverkan.
Staden ska skapa förutsättningar för stockholmarna att äta
god, hälsosam och klimatsmart mat.
Staden har därutöver antagit en utsläppsbudget för delmål 2.1, se
figur 1. Budgeten kompletterar klimatmålet genom att beskriva hur
mycket utsläpp i koldioxidekvivalenter (CO2e) som totalt får
släppas ut på vägen till målet. Stockholms utsläppsbudget 2024–
2040 innebär att det maximalt får släppas ut 9 miljoner ton CO2e för
perioden 2024–2040.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
5 (39)
Figur 1. Stockholms utsläppsbudget 2024–2040 utifrån delmål 2.1 Ett Stockholm
som är klimatpositivt 2030 och fossilfritt 2040
Klimatutveckling och
omvärldsfaktorer
Stockholm har ambitiösa klimatmål. Det långsiktiga målet Ett
Stockholm utan globalt klimatavtryck innebär att utsläppen av
växthusgaser inom stadens geografiska område ska minska kraftigt,
samtidigt som koldioxid behöver fångas in och lagras istället för att
cirkulera. Det innebär även ett ansvar att minska de utsläpp som
uppstår i andra delar av världen till följd av konsumtion från
verksamheter och invånare i Stockholm.
Stockholms utsläppsutveckling är dock inte i linje vare sig med det
långsiktiga klimatmålet, delmålen för 2030 eller stadens
utsläppsbudget. Under både 2024 och 2025 var utsläppen
inkluderade i delmål 2.1 (dvs. transporter, avfall och
energianvändning inom staden geografiska gränser) högre än 2023.
De ökade utsläppen beror främst på ökade utsläpp från vägtrafiken
främst till följd av den sänkta reduktionsplikten, men även
utsläppen från fjärrvärmen har ökat något.
Att följa upp konsumtionens klimatpåverkan är utmanande.
Statistiken visar dock på att utsläppen har minskat med cirka 10
procent sedan 2019. För att klara stadens mål (delmål 2.4) behöver
utsläppen dock minska i betydligt snabbare takt.
Samtidigt är det globala klimatläget mycket allvarligt. De tre
senaste åren är de varmaste som någonsin uppmätts sedan
mätningarna började 1850, och 2024 var det första kalenderåret då
den globala medeltemperaturen översteg 1,5 grader över
förindustriell nivå, vilket är den gräns som Parisavtalet syftar till att
hålla. Detta är en direkt följd av att de globala utsläppen fortsatt öka
efter att avtalet slöts 2015. Under dessa år har ny forskning visat att
-1 500 000
-1 000 000
-500 000
0
500 000
1 000 000
1 500 000
20242025202620272028202920302031203220332034203520362037203820392040
Utsläpp
Negativa utsläpp
Nettoutsläpp
Utsläpp ( ton CO2e)
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
6 (39)
effekterna av klimatförändringen är värre än vad som tidigare stått
klart, vilket ytterligare befäster allvaret i frågan1.
Det nationella läget förstärker bilden. Klimatpolitiska rådet
konstaterar i sin rapport2 från mars 2026 att Sverige inte kommer att
nå några av klimatmålen till 2030 eller 2040 med nuvarande politik,
och att gapet till målen har ökat under pågående mandatperiod. De
huvudsakliga orsaker rådet pekar ut är sänkt reduktionsplikt och
lägre bränsleskatter. Dessa, nationella beslut har även stor påverkan
på utsläppen i Stockholm.
EU har i mars 2026 kompletterat sin klimatlag med ett bindande
delmål för 2040 som anger att nettoutsläppen ska minska med 90
procent jämfört med 1990. Det långsiktiga målet om
klimatneutralitet till 2050 är oförändrat, men 2040-målet anger nu i
lag hur snabbt omställningen måste ske.
Ett nytt utsläppshandelssystem (ETS 2) för bland annat fossila
bränslen i vägtransporter träder i kraft 2028. Handelssystemet
bedöms inte kunna kompensera för förändringar i politiken på
transportområdet på nationell nivå innan 2030. Klimatpolitiska
rådet bedömer att kostnaderna för ett eventuellt överskridande av
Sveriges EU-åtagande inom ESR3 kan uppgå till mellan 8 och 40
miljarder kronor.
Styrmedel som högre bränsleskatter, skärpt reduktionsplikt, starkare
ekonomiska incitament för elektrifiering, ligger utanför stadens
mandat. Det är därför centralt att stadens klimatarbete fokuseras på
de utsläppskällor där staden faktiskt har handlingsutrymme, till
exempel hur stadens mark används och planeras, trafikplanering,
införande av miljözoner, vad staden köper och upphandlar, vilka
villkor staden ställer på byggherrar och exploatörer samt hur
stadens egna fastigheter och fordon drivs.
Att minska beroendet av fossila bränslen och koldioxidintensiva
material i verksamhet och infrastruktur minskar också stadens
exponering mot framtida prisökningar och skärpta EU-krav.
Arbetet med att minska utsläpp från stadens konsumtion/inköp inom
den egna organisationen pågår brett inom organisationen. Inom
vissa kategorier/flöden finns detaljerade data för uppföljning, men
för stora delar av stadens inköp finns ett behov av att utveckla och
förbättra datatillgången. En välfungerande uppföljning skapar bättre
1https://www.smhi.se/klimat/klimatarbetet-pa-smhi/fns-klimatpanel-
ipcc/rapporter-fran-ipcc/rapporter-fran-ipcc/2023-03-31-ar6-klimat-i-forandring-
2023-syntesrapport
2 Klimatpolitiska rådets rapport 2026
3 Effort Sharing Regulation. EU reglering för utsläpp från de sektorer som inte
omfattas av ETS 1, det vill säga transporter, jordbruk, arbetsmaskiner, egen
uppvärmning av bostäder och lokaler med mera. ESR omfattar bland annat
bindande mål för medlemsstaterna.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
7 (39)
förutsättningar för att minska utsläppen. Kraven i CSRD4 gör att
stadens 16 bolag kommer att behöva att behöva redovisa direkta
utsläpp (scope 1), indirekta utsläpp från köpt energi (scope 2), samt
väsentliga indirekta utsläpp från bolagens värdekedja (scope 3),
enligt GHG-protokollet. Det ger en möjlighet att bättre kunna styra
och följa upp utsläppen för bolagen.
Sammantaget pekar omvärldsutvecklingen i en tydlig men
nedslående riktning. Den här rapporten ger en samlad bild av var
staden befinner sig i klimatomställningen. Det behövs en samlad
kraft i hela organisationen för att minska utsläppen i den takt som
krävs.
Analys av delmål
Delmål 2.1: Ett Stockholm som är
klimatpositivt 2030 och fossilfritt 2040
Delmålet innebär att de kvarvarande utsläppen i Stockholms
geografiska område år 2030 inte ska vara högre än 0,6 ton CO2e per
invånare. Negativa utsläpp ska vara större än kvarvarande utsläpp.
År 2040 ska Stockholm vara fossilfritt.
Klimatpositivt Stockholm 2030
Utsläppen av växthusgaser 2024 har beräknats till 1,2 ton CO2e per
invånare. Preliminärt uppskattas utsläppen för 2025 till 1,1 ton per
invånare5. De negativa utsläppen är hittills noll.
Tabell 1 Utsläpp 2022–2025 i ton CO2e, totala och per invånare enligt GPC.
*Utsläppen för 2025 baseras på delvis prognosticerade värden.
2022 2023 2024 2025* Mål 2030
Totala utsläpp
(ton) 1 234 200 1 126 600 1 207 000 1 140 000 600 000
Utsläpp per
invånare 1,3 1,1 1,2 1,1 0,6
Utsläppsbudget 2024-2040
Utsläppsbudgeten överskreds både år 2024 och 2025 (enligt
preliminära siffror), se figur 4 nedan. Kvar av den totala
4 CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) är ett EU-direktiv som
från och med 2024 ställer betydligt strängare krav på hur företag rapporterar sitt
hållbarhetsarbete. Det syftar till att standardisera information om miljö, socialt
ansvar och bolagsstyrning, och gör hållbarhetsdata lika jämförbar som finansiell
data
5 Eftersom statistik saknas för delar av 2025 års beräkningar är utsläppen
uppskattade utifrån preliminära antaganden. Exempelvis uppskattas elanvändning
och emissionsfaktor för nordisk elmix utifrån utsläppstrender tidigare år.
Utsläppen för 2025 kan därför komma att ändras i kommande års
utsläppsredovisning.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
8 (39)
utsläppsbudgeten på 9 miljoner ton återstår nu ca 6,7 miljoner ton
kvar att släppa ut till 2040. För att kompensera för att budgeten
överskreds 2024 och 2025 behöver utsläppen minska i en snabbare
takt framöver.
Figur 2. Stadens utsläppsbudget 2024-2040 innebär att totalt 9 miljoner ton CO2e
får släppas ut under denna tidsperiod (genom att summera staplarna för utsläpp).
År 2024 och 2025 överskreds budgeten (se preliminärt utfall av utsläpp) och därför
minskar utsläppsutrymmet mer än budgeterat.
Utveckling 2024 och 2025
Transporter står för den största andelen av utsläppen med nästan 60
procent av de totala utsläppen. Utsläpp från uppvärmning, el och
stadsgas (Stationär energi) och står för 40 procent av utsläppen. I
denna kategori ingår även utsläpp från avfallsförbränning från el-
och fjärrvärmeproduktion. En liten del, knappt två procent, kommer
från avloppsreningsprocessen (Avfall).6
6 Utsläppen beräknas enligt det internationella beräkningsprotokollet Greenhouse
Gas Protocol for Cities (GPC), se bilaga 1 för mer information. Figuren nedan
visar fördelningen av utsläppen i de olika kategorierna i protokollet
0
200 000
400 000
600 000
800 000
1 000 000
1 200 000
1 400 000
2024 2026 2028 2030 2032 2034 2036 2038 2040
Utsläppsbudget Utsläpp (utfall)
Utsläpp (ton CO2e)
Stationär
energi
40%Transporter
59%
Avfall (utsläpp från
avloppsreningsprocessen)
1%
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
9 (39)
Figur 3. Visar fördelningen av utsläppen från stationär energianvändning (el,
fjärrvärme, oljepannor), transporter och avfall (utsläpp från
avloppsreningsprocessen, utsläpp från avfallsförbränning i fjärrvärmeproduktionen
inkluderas i Stationär energi), enligt GPC Basic.
Under 2024 har utsläppen ökat kraftigt för att sedan minska något
under 2025. De ökade utsläppen beror framförallt på ökade utsläpp
från transportsektorn till följd av den nationella sänkningen av
reduktionsplikten som reglerar inblandningen av biodrivmedel i
fossila drivmedel, se fördjupad analys under avsnitt om delmål 2.2.
Utsläppen från stationär energi har legat relativt konstant 2023–
2025. Inom sektorn skiljer sig dock utvecklingen där utsläppen från
elanvändning minskat konstant de senaste fem åren till följd av en
fortsatt utfasning av fossila bränslen i den nordiska elproduktionen.
Utsläppen från fjärrvärmeanvändningen har ökat 2025 jämfört med
2024 främst på grund av att andelen plast i avfallet som förbränns
har varit högre än tidigare och att avfallsförbränning utgjorde en
större del av bränslemixen under 2025 som var ett varmt år.
När hushåll och verksamheter sorterar ut mer plast, matavfall,
kartong, metall och glas för materialåtervinning, minskar den totala
mängden restavfall. Det restavfall som återstår består då i högre
grad av plast och andra fossila material, vilket leder till högre
utsläpp per ton förbränt avfall. Den minskade restavfallsmängden
per hushåll frigör även kapacitet i förbränningsanläggningarna,
vilket gör det möjligt att ta emot avfall från ett större geografiskt
område. För Stockholm innebär detta dock en ökning av de lokala
fossila utsläppen, eftersom det avfall som nu förbränns innehåller en
större andel fossilt.
Utveckling av utsläpp sedan 1990
Även om utsläppen ökade under 2024 har de totala utsläppen sedan
1990 inom Stockholms stads geografiska gräns minskat med cirka
65 procent, vilket motsvarar en minskning på nära 75 procent per
invånare. Den största utsläppsminskningen har skett i
uppvärmningssektorn, där utsläppen har minskat med omkring 80
procent. Detta förklaras främst av en minskad andel fossila bränslen
i både enskilda fastigheter samt i fjärrvärmeproduktionen, men
också av ett minskat energibehov samt effektivare
energianvändning.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
10 (39)
Figur 4. Totala utsläpp av växthusgaser och utsläpp per invånare i ton CO2e,
samt mål 2030
*Utsläppen för 2025 baseras på delvis prognosticerade värden.
Fossilfritt Stockholm 2040
Stockholm ska vara fossilfritt 2040. Andelen fossilt i Stockholms
totala energianvändning år 2024 var 19 procent. Andelen har legat
relativt konstant de senaste fem åren. För 2025 finns det ännu ej
tillgänglig statistik.
Tabell 2 Andelen fossilt i Stockholms energianvändning 2020-20247
2020 2021 2022 2023 2024 Mål 2040
Andel fossilt 21 % 22 % 21 % 19 % 19 % 0 %
Transportsektorn utgör den största utmaningen för att uppnå en
fossilfri stad i Stockholm. Under 2024 har andelen fossila drivmedel
ökat som en följd av den sänkta reduktionsplikten. Samtidigt ökar
andelen elfordon snabbt. I takt med en ökad elektrifiering av
fordonsflottan kommer fossila drivmedel få en allt mindre betydelse
för den totala andelen fossilt.
Utöver vägtransporter används fossila bränslen till arbetsmaskiner,
sjöfart samt flygtrafik. Inom dessa sektorer är det än så länge en
mycket begränsad andel förnybart bränsle även om elektrifiering
har ökat även i dessa sektorer. Exempelvis börjar elanslutningarna
av fartyg vid kaj ge utslag på utsläppen.
Det fossila bränsle som återstår i fjärrvärmeproduktionen är den
fossila delen i avfallet samt en mindre mängd olja. Drygt 42 procent
av avfallet som förbränns är fossilt och andelen har ökat något de
7 Baserat på SCB: Slutanvändning (MWh) efter region, förbrukarkategori,
bränsletyp och år, samt andel fossilt för fjärrvärme och nordisk elmix
0
1 000 000
2 000 000
3 000 000
4 000 000
0,0
1,0
2,0
3,0
4,0
5,0
6,0
1990 2015 2020202220242025* 2030
Totala utläpp (ton CO2e) Utsläpp per invånare (ton CO2e/inv)
Totala utsläpp (ton CO2e)
ton per invånare
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
11 (39)
senaste åren. Andelen uppvärmda hus och fastigheter med fossil
olja minskar.
Andelen fossila bränslen inom den regionala
fjärrvärmeproduktionen, nordisk elproduktionsmix samt för den
nationella andelen fossila drivmedel i vägtrafiken visas i figur 5
nedan.
Figur 5. Andel fossila insatta bränslen/energier 2016-2025, för den regionala
fjärrvärmeproduktionen, nordisk elproduktionsmix samt för den drivmedel i vägtrafiken
(nationellt, exkl. el till vägtrafiken). Det finns ännu ingen tillgänglig statistik för 2025 för den
nordiska elproduktionsmixen samt nationella fossila drivmedel.
Delmål 2.2: Minskad klimatpåverkan från
transportsektorn
Delmålet till 2030 innebär att utsläppen från transportsektorn i
Stockholms geografiska område ska minska med 80 procent till år
2030 (jämfört med år 2010).
Utsläppen från transportsektorn ökade med 16 procent under 2024
(jämfört med 2023), vilket motsvarar nästan 100 000 ton. Under
2025 minskade sedan utsläppen med ca sex procent (jämfört med
2024). Totalt sett har utsläppen minskat med 32 procent per
invånare jämfört med 2010.
Tabell 3 Totala utsläpp från transportsektorn samt mål 2030, där totala utsläpp
2030 baseras på befolkningsprognos.
*Preliminärt uppskattade utsläpp.
**Baseras på mål om minskade utsläpp med 80 procent per invånare med hänsyn
till prognos av befolkningsökning.
2010 2015 2022 2023 2024 2025* Målvärde
2030
0%
20%
40%
60%
80%
100%
2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Regional fjärrvärmemix
Nordisk elproduktionsmix
Nationell andel fossila drivmedel i vägtrafiken
Andel fossilt (procent)
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
12 (39)
Totala utsläpp,
transportsektorn
(ton)
842 700 884 100 686 700 622 500 720 600 673 900 205 000**
Utsläpp per
invånare
(ton/invånare)
1,0 1,0 0,7 0,6 0,7 0,7 0,2
Procentuell
minskning per
invånare
3% 30% 36% 27% 32% 80%
Transportsektorns utsläpp omfattar, förutom vägtrafik, utsläpp från
arbetsmaskiner, flyg, sjöfart och spårburna transporter inom stadens
geografiska område. Fördelningen av utsläpp mellan olika
transportslag illustreras i figur 6.
Utsläppen från sjöfart (hamn och farled) har minskat totalt sett.
Utsläppen inom hamnområdena har minskat med över 10 000 ton
jämfört med året innan, tack vare elanslutningar av fartyg vid kaj.
2025 var det första året då elanslutningarna för kryssningsfartyg var
i full drift, vilket fick ett tydligt genomslag i resultatet.
Även utsläppen från flyg (start och landning vid Bromma flygplats)
minskade kraftigt under 2025 (från 7540 till 1811 ton) främst på
grund av att flygbolaget BRA flyttade sin verksamhet till Arlanda.
Stadsbyggnadskontoret har fått i uppdrag att i ett planprogram
utreda förutsättningarna för stadsutveckling på området där
Bromma flygplats ligger. Regeringen har under 2025 tillsatt en
utredning om statens roll som ägare av flygplatser och Bromma
flygplats kommande funktion.
Vägtransporter står för den största andelen av utsläppen och
utsläppen ökade kraftigt under 2024 för sedan minska något.
Utsläpp från arbetsmaskiner står för drygt 10 procent av utsläppen
från transportsektorn, och har minskat något de senaste åren.
Utsläpp från spårtrafik är fortsatt låg och står för mindre än en
procent av utsläppen från transportsektorn.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
13 (39)
Figur 6. Fördelning av utsläpp mellan olika transportslag
Fördjupad analys av utsläppen från vägtrafik
Utvecklingen av utsläppen från vägtrafiken är beroende av flera
faktorer. Utsläppsförändringen bygger på utvecklingen av
trafikarbetet8 men även på andelen förnybart bränsle, graden av
elektrifiering av fordonsflottan samt utvecklingen av
energieffektivare fordon. Personbilar står för mer än hälften av
utsläppen inom vägtrafiksektorn.
Sedan 2010 har de totala utsläppen från vägtrafik minskat. Under
2024 ökade dock utsläppen kraftigt jämfört med 2023. Denna
ökning förklaras främst av en lägre andel förnybara bränslen till
följd av en sänkt reduktionsplikt, samt ett ökat trafikarbete. 2025
ökade reduktionsplikten igen samtidigt som trafikarbetet minskade
något vilket sammantaget ledde till lägre utsläpp jämfört med året
innan. Samtidigt har andelen elfordon fortsatt att öka under
perioden.
8 Vägtrafikarbete är ett mått som baseras på antal körda kilometer med alla typer
av vägfordon. Trafikarbete redovisas i fordonskilometer (fkm)
0
200 000
400 000
600 000
800 000
2020 2021 2022 2023 2024 2025* 2030
Spårtransporter Vägtransporter Arbetsmaskiner
Flyg Fartyg/hamn Mål 2030
Utsläpp transporter (ton CO2e)
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
14 (39)
Figur 7 Utsläpp av växthusgaser (tusen ton CO2e) från vägtrafik i Stockholm
2010-2025.
Utöver att utsläppen från transportsektorn i Stockholms geografiska
område ska minska med 80 procent till år 2030 (jämfört med år
2010) har staden även som målsättning att fram till år 2030 minska
vägtrafiken med 30 procent från 2017 års nivå. Staden har även en
målsättning om utsläppsfri trafik i innerstaden senast 2030.
Utveckling av trafikarbete
Trafikarbetet9 ökade med drygt 2 procent under 2024 jämfört med
2023 för sedan minska något 2025. Totalt sett har trafikarbetet
minskat med åtta procent sedan 2017. Med nuvarande
genomsnittliga minskningstakt, dvs cirka en procent per år, skulle
trafikarbetet år 2030 landa på 12 procent lägre än 2017.
9 Trafikarbete definieras som summan av körsträckor för alla fordon inom
kommunens gränser
0
200 000
400 000
600 000
800 000
2010 2015 2020 202320242025
Utsläpp (ton CO2e)
0
500
1000
1500
2000
2500
3000
3500
4000
2010 2015 2020 2025
Statliga vägnätet inom Stockholm Kommunala vägar
Trafikarbete (miljoner fkm)
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
15 (39)
Figur 8 Totalt trafikarbete (Mfkm = miljoner fordonskilometer) 2010-2025 inom
Stockholms geografiska gräns fördelat på statliga vägar inom Stockholm och
kommunala vägar.
Utveckling av andel förnybara drivmedel
Andelen förnybar energi i levererad mängd drivmedel minskade
kraftigt från 30 procent 2023 till 16 procent 2024, se figur 9.
Minskningen är en följd av att en kraftigt minskad reduktionsplikt
från och med 1 januari 202410. Efter sänkning har reduktionsplikten,
från och med den 1 juli 2025, höjts till 10 procent för både bensin
och diesel. Samtidigt bör det poängteras att andelen elfordon ökar
snabbt. I takt med en ökad elektrifiering av fordonsflottan kommer
bränslemixens sammansättning få ett allt mindre genomslag i de
totala utsläppen från trafiken.
Figur 9 Andel förnybart av energiinnehåll i levererad mängd drivmedel till vägtrafik
nationellt 2010-202411
Utveckling av elektrifiering av fordonsflottan
En snabb elektrifiering av fordonsflottan bedöms vara en
förutsättning för att klara delmålet minskade utsläpp från
transportsektorn med 80 procent. I arbetet med framtagandet av
klimathandlingsplanen gjordes bedömningen att 80 procent av
personbilarna, drygt 50 procent av de lätta lastbilarna och 20
procent av de tunga lastbilarna bör vara laddbara år 2030 för att
målet ska nås.
Under 2025 ökade antalet laddbara personbilar (elbil och
laddhybrid) i Stockholm till drygt 140 000 vilket var en ökning med
14 procent jämfört mot året innan. Totalt var därmed ungefär 39
procent av alla bilar i trafik i Stockholm laddbara12.
År 2025 var drygt 50 procent av alla nyregistrerade personbilar i
Stockholms stad fullelektriska och ytterligare drygt 30 procent var
laddhybrider.
10 Den 1 januari 2024 sänktes reduktionsplikten till 6 procent för både bensin och
diesel. 2023 var reduktionsplikten 7,8 % för bensin och 30,5 % för diesel
11 Bränslet: Förnybarhet (H2B) - Indikatorer för fossiloberoende transporter
12 År 2025 var 22,6 % elbilar och 16,1 % var laddhybrider.
0%
20%
40%
60%
80%
100%
2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Procent (%) förnybar
energi
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
16 (39)
Figur 10. Antal fordon personbilsflottan (antalet fordon) i Stockholms stad fördelat på olika
drivlinor.
Totalt står eldrivna lastbilar för cirka 12 procent av den totala
flottan av lätta lastbilar i Stockholm. Under 2025 ökade antalet
eldrivna lätta lastbilar med 22 procent jämfört med året innan.
Elektrifieringen av de tunga lastbilarna är ännu förhållandevis tidigt
i utvecklingen men med en hög procentuell tillväxt. Totalt sex
procent av den tunga fordonsflottan var helt eldriven i Stockholm
2025. Jämfört med 2024 ökade eldrivna tunga lastbilar med 178
procent.13
Vid slutet av 2025 fanns 10 733 publika laddplatser i Stockholm,
vilket är ökning med 11 procent jämfört med året innan. Av dessa
fanns 5 353 i Stockholm Parkerings anläggningar som motsvarar 50
procent publika laddplatser inom Stockholms stads gränser.14
Delmål 2.3: En fossilfri organisation 2030
Delmålet till 2030 innebär att fossila bränslen ska fasas ut ur
stadens egen och upphandlade verksamhet. Målet omfattar fossila
bränslen till uppvärmning, samt fossila bränslen till transporter och
arbetsmaskiner. Både stadens egna fordon och arbetsmaskiner såväl
som upphandlade arbetsmaskiner, transporter, varor och tjänster där
transporter är en del inkluderas. Fossila bränslen i el- och
fjärrvärmeproduktionen ingår ej här utan omfattas av mål 2.1.
Fossil olja i enskilda fastigheter för uppvärmning är i princip
utfasad. Däremot används diesel fortfarande för den reservkraft som
ska sättas in vid elbortfall i ordinarie elnät. Dessa reservkraftverk
använder drivmedel då reservkraftverken regelbundet testkörs. Det
är osäkert om fossilfritt drivmedel kan användas i en del äldre
reservkraftverk. Tester behöver göras för att säkerställa detta.
13 enligt trafikkontoret
14 enligt trafikkontoret
0
100 000
200 000
300 000
400 000
2010 2015 2020 2025
Elbil Laddhybrid Elhybrid Bensin Diesel Övriga
Antal fordon i Stockholms stad
fördelat på olika drivlinor.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
17 (39)
En mycket stor del av stadens verksamhet är upphandlad från
externa leverantörer. Staden arbetar med att ställa krav på
leverantörerna att fasa ut fossila drivmedel i den verksamhet staden
upphandlar.
Staden ska ställa fordons- och drivmedelskrav i samtliga
upphandlingar som innebär en stor mängd transporter. I
entreprenader används krav som tagits fram gemensamt med
Trafikverket, Göteborgs och Malmö stad. Här finns krav på en
ökande fossilfri andel drivmedel som når 100 % under 2030. Utöver
detta ställer staden också krav på att vissa entreprenader ska vara
emissionsfria.
I upphandlingsverktyget Kommers anger upphandlarna vilken typ
av hållbarhetskrav som ställts i olika upphandlingar. Enligt
rapporten ställdes krav på en andel fossilfritt drivmedel i 46 % av de
494 upphandlingar som staden gjorde under 2025. Detta tyder på att
krav inte har ställts i alla upphandlingar som innehåller en stor del
transporter.
Det räcker inte att ställa krav – de måste också följas upp för att
säkerställa att leverantörerna faktiskt uppfyller dem under
avtalstiden. Det är särskilt viktigt när det gäller krav på fossilfria
drivmedel som HVO100, eftersom det för närvarande är dyrare än
vanlig fossil diesel. Det finns med andra ord en risk att leverantörer
väljer det billigare alternativet om uppföljning saknas.
Några förvaltningar och bolag som upphandlar verksamhet med
stora mängder transporter och arbetsmaskiner har uppmanats att
sammanställa den drivmedelsanvändning för 2025 som
leverantörerna angett vid uppföljning. Sammanlagt har
drivmedelsanvändningen redovisats för 153 pågående avtal. I dessa
avtal var den genomsnittliga mängden fossilfritt drivmedel 66
procent15. Det är viktigt att notera att detta är ett första försök att
systematiskt följa upp fossilfri organisation, och att resultaten bör
tolkas med försiktighet. En konkret svårighet är att äldre avtal ofta
saknar krav på att leverantören ska redovisa drivmedelsstatistik,
vilket gör det svårt att få en fullständig bild.
Sedan 2019 har förbrukningen av fossila bränslen i stadens egna
fordon minskat med drygt 60 procent. Detta beror främst på att
andelen fordon som kör på bensin, diesel och gas har minskat. Se
utveckling av drivmedel samt el till stadens egna fordon i figur 11.
Nya fordon som köps in till staden är elfordon där så är möjligt, och
när det inte är möjligt blir det biogas eller etanol.
15 Det går inte att bedöma hur stor andel av de avtal som innehåller
drivmedelsanvändning som har följts upp. Dessutom vet vi inte heller om avtalen
är representativa för samtliga avtal som innehåller drivmedelsanvändning. Siffran
kan vara överskattad, och är svår att jämföra mellan år.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
18 (39)
Figur 11. MWh drivmedel/el till stadens egna samt leasade fordon 2019-2025, baserat på
tankkort. För el har energianvändningen beräknats med hjälp av schabloner då data för
laddning saknas.
Delmål 2.4: Halverade utsläpp från
konsumtion
Delmålet innebär att de konsumtionsbaserade växthusgasutsläppen i
Stockholm ska halveras till år 2030 jämfört med år 2019.
Konsumtionsbaserade utsläpp avser de utsläpp som stockholmarna
orsakar till följd av sin konsumtion. Den största delen av utsläppen
(cirka 65 procent) från svenskarnas konsumtion uppstår i andra
länder.
Sedan 201916 har stockholmarnas konsumtionsbaserade utsläpp
minskat med drygt 10 procent. År 2023 var utsläppen preliminärt
8,6 ton CO2e per invånare. Utsläppsminskningen mellan 2022 och
2023 beror på minskad privat konsumtion. Konsumtion minskade
främst i produktgrupperna livsmedel, dryck, tobak, textil, kläder och
möbler. Även utsläppen från investeringar minskade, detta beror
bl.a. på minskad nyproduktion av byggnader.
Nästan 65 procent av de konsumtionsbaserade utsläppen kommer
från hushållens konsumtion. Resterande utsläpp, cirka 35 procent,
kommer från offentlig konsumtion17 samt utsläpp kopplat till den
offentliga sektorns och näringslivets inköp samt investeringar i
exempelvis byggnader, maskiner och vägar.
16 I klimathandlingsplanen används 10,7 ton per invånare i Stockholm för år 2019
enligt konsumtionskompassen dåvarande metod. Metoden har sedan dess
uppdaterats och i den nya versionen är 2019 års utsläpp lägre, (9,7 ton CO2e per
invånare) än för den äldre versionen.
17 Den offentliga konsumtionen motsvaras av de varor och tjänster som
exempelvis skolor, sjukhus och myndigheter köper in för att bedriva sin
verksamhet.
0%
20%
40%
60%
80%
100%
2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Bensin Diesel Gas E85 HVO El
Drivmedel/el till stadens egna
samt leasade fordon (%)
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
19 (39)
Hushållens utsläpp baseras på konsumtionskompassen som är ett
verktyg utvecklat av SEI18. Verktyget uppskattar och visualiserar
konsumtionsbaserade utsläpp från de svenska hushållens
konsumtion på kommunal nivå. Utsläpp från offentlig konsumtion
och investeringar baseras på naturvårdsverkets data.
Figur 12 Konsumtionsbaserade växthusgasutsläpp i ton CO2e per person och år i
Stockholms stad, uppdelat i utsläpp från hushållens konsumtion, offentlig konsumtion och
investeringar. Källa: SEI konsumtionskompassen och naturvårdsverket. *Prel. utsläpp för
hushållens konsumtion.
Uppföljningen av målet behöver kompletteras med kvalitativa
mätmetoder/indikatorer som kan spegla de strukturella förändringar
som på sikt driver utsläppsminskningar och ge en mer rättvisande
bild av om staden rör sig i rätt riktning.
Utsläpp från stadens organisations
konsumtionsbaserade utsläpp
Staden saknar idag en enhetlig metodik för utsläppsuppföljning för
bolag och förvaltningar. Olika systemgränser, emissionsfaktorer och
beräkningsmetoder gör resultaten svåra att jämföra och
sammanställa.
CSRD/ESRS E119 ställer krav framåt på Stockholm Stadshus AB
med dess 16 bolag att årligen rapportera utsläppen i scope 1, 2 och
väsentliga scope 3-utsläpp20 för koncernen enligt GHG-protokollet.
Rapporteringen från bolagen ska konsolideras via Stockholms
Stadshus AB, vilket ställer krav på jämförbarhet och att utsläpp inte
dubbelräknas.
Att införa GHG-protokollet som gemensam metod är därför ett
viktigt steg för att möjliggöra mer effektiv klimatstyrning. I takt
18 https://www.sei.org/projects/konsumtionskompassen-2-0/
19 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SV/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202302772
20 Scope 1 avser direkta utsläpp från bolaget, scope 2 avser indirekta utsläpp från
köpt nätbaserad energi (främst el och fjärrvärme), scope 3 avser övriga indirekta
utsläpp från bolagets värdekedja (uppströms och nedströms).
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2019 2020 2021 2022 2023*
Hushållens konsumtion Offentlig konsumtion Investeringar
Konsumtionsbaserade utsläpp per
stochkolmare (ton CO2e/inv)
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
20 (39)
med att tillgången på klimatdata ökar så synliggörs var utsläppen
uppstår. Detta möjliggör en mer träffsäker utformning av
verkningsfulla åtgärder.
Som ett led i detta arbete har miljöförvaltningen under 2025 tagit
fram ett klimatberäkningsverktyg för scope 1–3 samt ett
miljöspendverktyg21 för att uppskatta inköpsrelaterade utsläpp.
Verktygen utgör ett första steg mot en sammanhållen struktur för
klimatredovisning, men kräver fortsatt testning och anpassning.
Inledningsvis kommer den största delen av scope 3-rapporteringen
att baseras på grov spenddata, dvs. spenderade kronor per
produktkategori. Detta bedöms vara ett nödvändigt första steg innan
datakvaliteten successivt kan förbättras.
För vissa kategorier av utsläpp finns primärdata och dessa utsläpp
kan följas upp mer i detalj redan nu. Utvecklingen av dessa utsläpp
de senaste åren visas i tabell 4 nedan. Det skiljer sig dock åt för
vilka år som data finns tillgänglig. Det bör poängteras att utsläppen
i tabellen står för en relativt liten del av de totala utsläppen från
stadens egen organisation.
Tabell 4. Utsläpp från stadens inköp/konsumtion där tillgänglig data finns,
uppdelat på flöden/kategorier (inkluderar både indirekta och direkta utsläpp).
Utsläpp (ton CO2e)
från stadens egen
organisations inköp
av:
2021 2022 2023 2024 2025
El 28 222 25 398 21 919 19 763 19 215
Fjärrvärme 64 150 67 324 66 507 71 343 72 156
Övrig energi 828 620 542 347 361
Drivmedel för egna
fordon 535 458 401 390 331
Tjänsteresor 1177 1570 1346
Hotellnätter 135
Livsmedel* 27 522 27 006 25 169 23 210 23 458
Förbrukningsartiklar
plast 1 216 1 288 1 251
*avser endast inköpta livsmedel, ej måltider
För fjärrvärmen har utsläppen ökat under 2024 och 2025. Det beror
inte på en högre energianvändning utan på en ökad emissionsfaktor.
Energianvändningen har totalt sett minskat något inom stadens
organisation.
För förbrukningsartiklar i plast har ett automatiserat verktyg för att
årligen ta fram utsläppsdata baserat på inköp i inköpssystemet
Agresso utvecklats. Från och med 2025 är inköpsartiklar i plast (i
kg) en KF-indikator.
För att fånga en större del av stadens konsumtionsbaserade utsläpp
behöver uppföljning utvecklas både per verksamhet och för olika
21 Miljöspendanalys är ett sätt att få en indikation på klimatpåverkan från olika
inköpskategorier. Miljöspendverktyget har använt Upphandlingsmyndighetens
klimatindikatorer och kopplat dem till stadens inköpskategorier (kategoriklass).
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
21 (39)
slags kategorier/flöden (t.ex. bygg- och anläggningsmaterial, IT
osv). En sådan utveckling skulle skapa bättre underlag för styrning
och uppföljning av klimatarbetet.
Delmål 2.5: Minskad klimatpåverkan från mat
Delmålet innebär en snabb omställning kring hur mat som serveras i
Stockholms stads verksamheter menyplaneras, upphandlas och följs
upp för att minska klimatpåverkan.
Utsläppen från inköpta livsmedel har minskat de senaste fem åren,
se tabell 5. Indikatorn omfattar de livsmedel som staden köper in,
tillagar och serverar i de kommunala verksamheterna, framför allt i
förskolor, skolor och i äldreomsorgen 22. Totalt köpte Stockholms
stad mat för omkring 870 miljoner kronor år 2025, varav ca tre
fjärdedelar (652 miljoner kronor) var livsmedel (råvaror).
Resterande var inköp av färdiga måltider som upphandlas i separata
avtal (203 miljoner kronor) samt kaffe och mat på jobbet (13
miljoner kronor). Dessa inköp ingår inte i sammanställningen
nedan.
Tabell 5. Klimatpåverkan från inköpta livsmedel (kg CO2e per kg livsmedel).
Klimatpåverkan
från livsmedel Utfall Målvärden enligt
budget
2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028
kg CO2e per kg
livsmedel 1,9 1,9 1,8
1,7
(1,72
)
1,7
(1,67
)
1,5 1,4 1,4
22 Klimatpåverkan från inköp av livsmedel - Stockholms stad
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
22 (39)
Kvalitativ uppföljning per
omställningsområde
Stadens klimatarbete beskrivs i klimathandlingsplanen i fem
omställningsområden. Dessa områden är, till skillnad från delmålen,
identifierade utifrån stadens arbetsprocesser och ska tillsammans
åstadkomma den kraftsamling som krävs för att klimatmålen ska
kunna nås.
1. Agera för en rättvis och inkluderande omställning.
2. Utveckla ett klimatpositivt energisystem.
3. Driva på för hållbara och fossilfria transporter.
4. Planera, bygga och utveckla staden cirkulärt och hållbart.
5. Styra mot en konsumtion med låg klimatpåverkan i
stadens egen organisation.
Syftet med att arbeta i omställningsområden är att på ett mer samlat
sätt stärka samverkan mellan stadens nämnder och bolagsstyrelser.
Inom omställningsområdena behövs även fortsatt arbetet med att
nya klimatåtgärder allt eftersom kunskapsläget utvecklas och
eftersom de som identifierats i klimathandlingsplanen inte räcker
för att nå de uppsatta målen. Det krävs också ett brett samarbete
med näringsliv, akademi, andra offentliga aktörer och
civilsamhällesorganisationer, och att sådana samarbeten kan stärkas
inom ramen för omställningsområdena.
Detta är den andra rapporteringen sedan arbetet inom
omställningsområdena inleddes. Vid en jämförelse av status mellan
2024 och 2025 visar att fler åtgärder är pågående samt ett större
antal åtgärder är rapporterade som avslutade.
Figur 13. Status för åtgärder i klimathandlingsplanen under 2024 respektive 2025.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
23 (39)
Övergripande styrning
Sammanfattning av arbetet hittills
Arbetet med att forma omställningsområden har under 2025 varit i
uppstart. Genom att dela ut ansvar för att leda
omställningsområdena på utpekade nämnder och Stadshus AB, har
en större bredd av staden aktiverats i ledningen av
omställningsarbetet. Frågor om roller och insatser under året har
bearbetats i gruppen av omställningsledare. Arbetet har presenterats
för olika ledningsgrupper och i digitala mötesserien Mötesplats
Miljö och Klimat. En referensgrupp med avdelnings- och
miljöchefer har engagerats för att diskutera utmaningar framåt. I
budgeten för 2026 har även medel tilldelas de nämnder som har ett
utpekat samordningsansvar för respektive omställningsområde,
vilket borde ge bättre förutsättningar för att accelerera arbetet under
2026.
Utöver arbetet i omställningsområdena så pågår arbete för att
generellt utveckla den övergripande styrning av stadens
klimatarbete. Till exempel har stadsledningskontoret tagit fram en
handlingsplan för ökad externfinansiering samt kompletterat stadens
metodstöd för prioritering av stora investeringar med inriktningsmål
2 ”Ett grönt och fossilfritt Stockholm som leder en rättvis
klimatomställning” som en prioriteringsgrund.
Utmaningar och möjligheter framåt
Framåt är det prioriterat att fortsätta arbetet med hur klimat hanteras
i styrning av investeringar. Till exempel bör möjligheten att styra på
investeringarnas klimatpåverkan med skuggpris som inkluderar
kostnaden för CO2-utsläpp undersökas, liksom möjligheten att
tilldela projekt koldioxidbudgetar att hålla sig inom.
Dessutom behöver hanteringen av klimatdata bli mer
ändamålsenlig. Idag samlas data ofta förvaltningsvis och delning av
data är utmanande. Metod och systemstöd behöver utvecklas.
1. Agera för en rättvis och en inkluderande
klimatomställning
Sammanfattning av arbetet hittills
Omställningsområdet innefattar att anta ett rättviseperspektiv i
stadens klimatarbete, att öka civilsamhällets och det lokala
näringslivets delaktighet i klimatarbetet och att minska utsläppen
från hushållens konsumtion. Fokus under 2025 har legat på att
utveckla arbetssätt, verktyg och metoder för uppföljning.
Under 2025 har en vägledning tagits fram i syfte att stärka
rättviseperspektivet inom stadens klimatarbete. Uppföljningen av
miljömålsarbetet visar att rättviseperspektivet till stor del är väl
integrerat i stadens verksamheter och att behovet framåt främst
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
24 (39)
ligger i att integrera omställningsperspektivet i alla stadens
verksamheter, i synnerhet stadens välfärdsverksamheter som ofta
har en bärande roll i arbetet med rättvis omställning. Det finns
tydliga indikatorer på att en sådan integrering sker inom staden.
Flera budgetuppdrag under 2025 har genomförts i syfte att stärka
civilsamhällets och det lokala näringslivets delaktighet. Ett
föreningsstöd för miljö- och klimatarbete har införts i budgeten för
2026 som avser stärka stadsdelarnas samarbete med lokala
föreningar. Det pågår ett utvecklingsarbete kring Klimatpakten för
att få till ett ökat samarbete med det lokala näringslivet.
EU-projektet Scale Stockholm där staden arbetar tillsammans med
föreningar och företag i fyra geografiska områden för att främja
delaktighet, samverkan och lokala åtgärder för en snabbare
klimatomställning och hälsoskapande genomfördes under 2025 och
har bidragit till utvecklandet av värdefulla metoder för samarbeten.
Flera samarbeten med civilsamhället och akademi kring matmiljöer
startades upp eller genomfördes under 2025, bland annat kring
serveringar på stadens simhallar och i samband med publika event.
Ett forskningssamarbete med universitetsalliansen Stockholms trio
genomfördes i form av AIMday för att utveckla nya sätt för staden
att arbeta med hushållens konsumtionsbaserade utsläpp. Arbetet
med detta fortsätter under 2026 i form av fem olika
forskningssamarbeten mellan lärosätena och staden.
Utmaningar och möjligheter framåt
Det är en fortsatt utmaning att mäta och följa upp
konsumtionsbaserade utsläpp. Staden har också deltagit i två
utvecklingsprojekt kring att mäta och följa upp hushållens
konsumtionsbaserade utsläpp, ett tillsammans med SEI och ett
tillsammans med Linköpings universitet. En slutsats är att det
utöver kvantitativa mått även behöver utvecklas kvalitativa mått för
att följa upp om staden går i rätt riktning i klimatomställningen.
Under 2026 ligger fokus på att fortsätta arbetet med en levande
matstad och hållbara matmiljöer, inom ramen för ett budgetuppdrag.
Ett annat viktigt arbete är att fortsätta utveckla stockholmarnas
möjligheter att dela, låna och hyra istället för att köpa nytt,
exempelvis inom ramen för kulturverksamheten.
Sammanfattningsvis kan staden inom omställningsområdet fortsatt
prioritera att arbeta med:
• Utveckla fler sätt för stockholmarna att dela, låna och
hyra istället för att köpa nytt, och förstärka
möjligheterna till aktiviteter med låg klimatpåverkan i
staden, så som kulturverksamhet, friluftsliv eller idrott.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
25 (39)
• Arbeta mot en hållbar matmiljö och en hållbar
måltidsservering i våra verksamheter. Börja använda nya
arbetssätt och metoder föra att följa upp stadens arbete
med att minska konsumtionsbaserade utsläpp.
• Samverka med näringsliv och civilsamhälle i konkreta
förändringsagendor för ökad delaktighet.
2. Utveckla ett klimatpositivt energisystem
Sammanfattning av arbete hittills
Staden bedriver ett systematiskt arbete inom energiområdet och
flera viktiga beslut har fattats under perioden. Det mest
betydelsefulla är investeringsbeslutet för Stockholm Exergis bio-
CCS-anläggning vid Värtaverket i mars 2025. Anläggningen har en
kapacitet på upp till 800 000 ton negativa utsläpp per år.
Byggnationen fortgår enligt plan och driftstart är planerad till 2028.
Anläggningen utgör en central del i stadens långsiktiga strategi för
att bli klimatpositiv. Samtidigt är bedömningen att målet om
klimatpositivitet till 2030 inte nås då kvarvarande utsläpp förväntas
överstiga de negativa utsläppen även när anläggningen är i drift.
Övriga åtgärder för negativa utsläpp bedöms inte genomförbara
inom tidsramen.
Den största källan till klimatpåverkan inom energiområdet är fossil
plast i fjärrvärmesystemet. Staden arbetar för att minska mängden
plast som förbränns. Den nya mottagningsavgiften består av två
delar, dels en grundbehandlingsavgift för avfallet och dels en
koldioxidavgift som baseras på mängden fossilt i avfallet. Avgiften
gäller för nya och förnyade kontrakt för verksamhetsavfall.
Avgiften omfattar dock ännu inte kommunalt restavfall, eftersom
det kräver samordning med upphandlande aktörer. Parallellt utreder
Stockholm Exergi möjligheterna att installera CCS i bolagets
avfallsförbränningsanläggningar, i samverkan med SVOA, SLK och
Stadshus AB, vilket på sikt kan bidra med ytterligare negativa
utsläpp efter 2030.
Stadens energieffektiviseringsarbete fortgår systematiskt och
målinriktat, och består bland annat av ett fortsatt långsiktigt
optimeringsarbete av till exempel temperaturer, ventilationsflöden,
återvinning av energi och drifttider hos bolagen och nämnderna. En
succesiv övergång till att styra värmesystemen mot
inomhustemperaturen sker hos bolagen i stället för att relatera
värmetillförseln till utomhustemperaturen. Tillämpning av AI ökar
hos till exempel SISAB.
Exempel på ny teknik som utretts är lokal värmeåtervinning ur
avlopp med värmeväxlare. En utredning har genomförts om de
tekniska möjligheterna att etablera storskalig energilagring i
bergrum Loudden. Arbetet med energiplanering och att optimera
stadens el- och effektanvändning har intensifierats genom det
externfinansierade projektet ELVIS.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
26 (39)
Markanvändningens betydelse för stadens koldioxidupptag
återspeglas i dag inte tillräckligt i planerings- och
beslutsprocesserna. Exploatering kan medföra både initiala utsläpp
och förlorad kolsänka, men dessa effekter synliggörs sällan i
beslutsunderlagen. Bevarande av skogsklädda marker pekas ut som
särskilt viktigt för stadens kolsänkor.
Utmaningar och möjligheter framåt
Under 2026 och framåt behöver arbetet med energieffektivisering
och att minska effekttoppar fortsätta. Energieffektivisering bör ske
med hänsyn till klimatpåverkan ur ett livscykelperspektiv, och
framtida effektbehov behöver planeras ur ett systemperspektiv.
Energiomställningen behöver också integreras i den fysiska
planeringen, och komma till uttryck i gestaltning och arkitektur.
Parallellt är det fortsatt viktigt att utforska och testa nya
energilösningar för att möta framtidens behov och att utreda fler
möjligheter för negativa utsläpp.
Staden ökar kontinuerligt sin elproduktion från solenergi på stadens
egna fastigheter. En preliminär analys visar dock att produktionen
skulle kunna öka med ca 20 procent om befintliga anläggningar
optimerades. För att underlätta optimering och snabbare upptäcka
driftsstörningar bör alla stadens solcellsanläggningar kopplas till
stadens solkarta. Kartan visualiserar hur mycket varje anläggning
producerar och kan avge ett larm när produktionen understiger ett
förväntat värde.
Sammanfattningsvis kan staden inom omställningsområdet fortsatt
prioritera att arbeta med:
• Stärka arbetet kring negativa utsläpp och fortsätta utreda
CCS.
• Minska mängden fossil plast
• Arbete med energieffektivisering och minska effekttoppar
samt utreda och testa nya energilösningar.
• Integrera energiperspektiv i den fysiska planeringen.
3. Driva på för hållbara och fossilfria
transporter
Sammanfattning av arbetet hittills
Det pågår ett aktivt arbete inom stadens olika verksamheter för att
driva på en omställning av transporterna och nå för att nå målet om
utsläppsminskningar från transporter.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
27 (39)
Staden investerar i framkomlighetsåtgärder för gång, cykel och
kollektivtrafik för att underlätta för dessa transportslag. Det sker
även ett arbete med omfördelning av trafikytor, utveckling av
stadsmiljözoner och framtagande av nya riktlinjer för parkering i
nyproduktion. En ny parkeringsplan är antagen och implementering
kan nu börja.
Arbetet med den planerade miljözon klass 3 i ett område i city, som
bedöms kunna bidra till en snabbare elektrifiering, har pausats
under 2025 på grund av överklaganden.
Utbyggnaden av laddinfrastruktur för att bidra till att möjliggöra
elektrifieringen fortgår i stort sett enligt plan, men bromsas något av
utmaningar med lönsamheten då andelen elbilar inte ökar i
förväntad takt. Utbyggnad i ytterstaden är särskilt utmanande på
grund av högre etableringskostnader och lägre efterfrågan.
Tunga elfordon är betydligt dyrare i inköp än dieseldrivna fordon,
men de är samtidigt billigare i drift. Staden har satsat på off peak-
leveranser av färskvaror med eldrivna lastbilar till sex skolor som
ett sätt att ge elfordonen möjlighet att nyttjas mer vilket kan
kompensera för det högre inköpspriset.
I stadens upphandlade entreprenader och tjänster samt vid leverans
av varor ställs krav på fossilfria drivmedel, helt eller som en andel,
och i vissa avtal ställs även krav på emissionsfria arbetsmaskiner
och fordon.
För tjänsteresor har staden antagit och börjat tillämpa en mötes- och
resepolicy som prioriterar distansmöten samt gång, cykel och
kollektivtrafik vid lokala resor och tåg vid resor inom Sverige och
Europa.
Utmaningar och möjligheter framåt
Utmaningarna inom transportområdet är stora och takten i
omställningen behöver öka betydligt för nå målet om en
utsläppsminskning på 80 procent jämfört med 2010. En utmaning är
att kommuners verktyg är begränsade och det är svårt att hitta
åtgärder som hinner ge effekt inom tidsramen. Det är därför viktigt
att fortsätta arbeta med policypåverkan på nationell nivå och att
samverka med andra städer för ökad kraft. Det är även av vikt att
utveckla nya åtgärder inom stadens rådighet.
Långsiktigt samarbete, innovation och utvecklade processer behövs.
Ökat återbruk, samordning av leveranser, smartare logistikösningar
och masstransporter på vatten kan minska behovet och utsläppen
från transporter.
Det pågående arbetet i staden, med att omfördela gatumark till gång
och cykelinfrastruktur behöver fortsätta. Det finns idag inte något
samordnat arbete med delad mobilitet i staden och
ansvarsfördelningen behöver klargöras för att utreda förbättrade
förutsättningar för bilpooler och delad mobilitet.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
28 (39)
Beteendepåverkande åtgärder är också en möjlighet att minska
utsläppen till exempel genom satsningar på hållbar arbetspendling.
Omställningsarbetet kan stärkas genom synergier med andra viktiga
områden. En orolig omvärld gör att det även av beredskapsskäl
finns goda anledningar att minska beroendet av fossila drivmedel.
Möjligheter att använda stadens elfordon som ett energilager i
beredskapssyfte kommer till exempel att undersökas av
miljöförvaltningen i en förstudie under 2026.
Ett annat exempel på synergieffekt är att det förutom minskade
klimatutsläpp även har stor positiv inverkan på den lokala
luftkvaliteten, buller och arbetsmiljön att ställa om mindre maskiner
och handhållna verktyg till eldrift.
Elektrifieringen av tunga transporter gynnas av nya att regler har
införts under 2025 som gör det möjligt att i de lokala
trafikföreskrifterna medge undantag från förbudet mot tung
lastbilstrafik i bullerkänsliga tättbebyggda områden för fordon utan
förbränningsmotor.
Staden skulle också kunna skala upp sin satsning på off peak-
leveranser till att omfatta fler skolor samt även förskolor och
äldreboenden och även leveranser av fler kategorier av varor.
Utbyggnaden av laddinfrastruktur för tung trafik och
arbetsmaskiner behöver också prioriteras.
Prisskillnaden mellan fossilfria och fossila drivmedel är en stor
utmaning för ökningen av andelen fossilfria drivmedel. Det är
viktigt att staden följer upp avtal där krav ställts på fossilfria
drivmedel för att säkerställa att staden får det som kontrakterats.
Uppföljningen behöver förbättras och det finns en efterfrågan i
organisationen på utveckling av digitala verktyg för att förenkla
arbetet.
Sammanfattningsvis kan staden inom omställningsområdet
prioritera att arbeta med:
• Fortsätta och skala upp det pågående arbetet med att främja
cykelvänlighet, gångvänlighet, kollektivtrafikens
framkomlighet samt ha fokus på parkeringsfrågor.
• Arbeta för att öka masstransporter på vatten i upphandlad
verksamhet och som möjliggörare för extern verksamhet.
• Samordning och effektivisering av transporter av varor till
och från stadens verksamheter.
• Utred var staden kan hitta plats för laddning av tunga fordon
samt för mobilitetshubbar.
• Skala upp off peak-leveranser.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
29 (39)
• Utveckla uppföljningen av fordon och drivmedel i
upphandlad verksamhet och ta fram systemstöd för att
underlätta uppföljning av ställda krav i avtal.
• Arbeta med hållbar arbetspendling samt införa rapportering
och uppföljning av stadens mötes- och resepolicy.
4. Planera, bygga och utveckla staden
cirkulärt och hållbart
Sammanfattning av arbetet hittills
Flera delar av organisationen har under perioden börjat
klimatberäkna förväntade utsläpp från bygg- och
anläggningsprojekt. Till exempel har trafikkontoret och
exploateringskontoret påbörjat klimatberäkningar av
anläggningsprojekt och planerar att fortsätta att utveckla dessa
metoder.
Stadsbyggnadskontoret har genomfört pilotprojekt för
klimatberäkning av detaljplaner och planprogram, och har beviljats
EU-medel för att utveckla nya arbetssätt för att hantera
klimatpåverkan i detaljplaneringsprocessen. Klimatberäkningar görs
även för nya byggnader av de bostadsbyggande bolagen,
skolfastigheter och fastighetskontoret enligt gemensamma
beräkningsanvisningar. Ombyggnadsprojekt står även för en
betydande klimatpåverkan. I dagsläget klimatberäknar enbart några
av bolagen större ombyggnadsprojekt samtidigt som
metodutveckling pågår genom regionalt samarbete.
Arbetet med ett mer cirkulärt och resurseffektivt nyttjande av den
bebyggda miljön har intensifierats. Stadsbyggnadskontoret har tagit
fram ett övergripande PM tillsammans med stadens byggande och
förvaltande bolag kring potentialen för konvertering av kontor och
lokaler i stadens egna bestånd. Resultatet från arbetet visar dock att
potentialen är begränsad. Samtliga bolag har uppdaterat
underhållspolicyer med utgångspunkt i varsam renovering och
livscykelperspektiv.
Serviceförvaltningen bygger upp en återbrukscentral för lätta
byggmaterial, planerad att starta under 2026, med fokus på vissa
materialgrupper. Stadsbyggnadskontorets bygglovsavdelning deltar
i utvecklingsprojektet "Återbrukslogik" som undersöker hur lov-
och rivningsprocesser kan skapa förutsättningar för en ny
marknadsmodell för återbruk.
Entreprenader med emissionsfria fordon och arbetsmaskiner har
genomförts på flera håll i staden, bland annat i några av
exploateringskontoret och trafikkontorets entreprenader.
Exploateringskontoret har testat asfalt, betongmarkplattor och
betong med lägre klimatpåverkan, samt genomfört återbruk av
exempelvis kantsten och schaktmassor.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
30 (39)
En utredning om digital uppföljning via byggsektorns elektroniska
affärsstandard (BEAst) har resulterat i ett förslag om bredare
implementering i staden. Arbetet drivs vidare som ett
stadsgemensamt program under 2026 och 2027
De byggande bolagen har generellt sett kommit längre i
klimatarbetet än förvaltningarna, bland annat utifrån de krav som
finns kopplat till lagstadgade klimatdeklarationer och till
hållbarhetsrapportering enligt CSRD. Detta bidrar också till att
klimatarbetet generellt kommit längre för byggsektorn än för
anläggningssektorn som inte omfattas av samma externa krav.
Utmaningar och möjligheter framåt
Framåt är det särskilt viktigt att de många klimatsatsningar som
pågår i organisationen snabbt kan bli en del av ordinarie
verksamheter och processer för att få effekt i form av reella
utsläppsminskningar. En sådan övergång i ordinarie verksamhet
kräver tydligare styrning och prioritering, med fokus inledningsvis
på de större projekten och investeringarna där de största utsläppen
finns. För att nå dit krävs tydlig målstyrning i respektive
verksamhet och ibland stadsövergripande styrning för att skapa
tydlighet och samordning.
För att möjliggöra ett genomförande av en mer cirkulär bygg- och
anläggningssektor finns behov av att överbrygga gapet mellan
stadsövergripande mål och plan-, bygg- och exploateringsprojektens
genomförande. För att uppnå detta krävs tydligare styrning och
rapportering av måluppfyllelse hos berörda bolag och förvaltningar.
Stadsplanerings- och exploateringsprocessen behöver tydligare
inriktas mot att systematiskt stimulera och möjliggöra bevarande
och transformation, istället för rivning och nybyggnad. Staden
behöver också premiera cirkularitet (bevarande och återbruk) samt
klimateffektiva lösningar genom att till exempel implementera
bonus-vitemodeller i upphandling. Att staden investerar i arbetet
med etablerandet av fysiska förutsättningar för regionalt återbruk av
tunga byggnadselement bör vara en viktig fråga på längre sikt.
Arbetet med att ta fram en ny översiktsplan ger en konkret
möjlighet att integrera klimatpåverkan i de tidiga
stadsutvecklingsskedena och att på sikt resonera kring ett
utsläppsutrymme för stadsutvecklingsprocessen över tid samt
identifiera och hantera målkonflikter (såsom avvägningar mellan
investeringskostnader och klimatnytta).
Klimatinvesteringsmedel tilldelade i ram möjliggör snabbare
uppskalning och bredare implementering av elektrifierade
entreprenader samt materialsubstitution. Det saknas dock fortsatt
finansiering för kompetensutveckling och för utredningar, till
exempel för att kvalitetsgranska byggaktörers
bevarandeutredningar, sammanställa resultat från pilotprojekt och
utreda digitaliseringens möjligheter kopplat till elektrifiering.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
31 (39)
Det är fortsatt angeläget att få till satsningar som höjer kunskapen
om klimatpåverkan och cirkularitet inom alla berörda förvaltningar.
Sammanfattningsvis kan staden inom omställningsområdet fortsatt
prioritera att arbeta med:
• Snabbare integrering av klimatsatsningar i ordinarie
verksamheter och processer, med tydligare styrning och
inledande fokus på de större projekten och investeringarna
med stora klimatutsläpp, exempelvis genom införande av
(stadsövergripande) gränsvärden i markanvisning.
• Nyttja översiktsplanearbetet för att integrera klimatpåverkan
i tidiga stadsutvecklingsskeden.
• Tidigare styrning mot cirkularitet och återbruk bland annat
genom t.ex. bonus-vitemodeller i upphandling.
5. Styra mot en konsumtion med låg
klimatpåverkan i stadens egen organisation
Sammanfattning av arbetet hittills
Staden har gjort flera konkreta insatser för att minska konsumtionen
och främja en mer resurssmart hantering. Några exempel är uppstart
av pilotprojekt inom återbruk av textil, och skärpta klimatkrav i
stadens IT-upphandling. Därutöver har användning av
återbruksavtalen för möbler ökat markant. Arbetet med att minska
användningen av förbrukningsartiklar i plast har både breddats och
skalats upp till fler verksamheter. Slutligen har ett intensivt arbete
genomförts för att återbrukscentralen för byggmaterial ska kunna
öppnas under 2026.
Under 2025 har Program för inköp reviderats och programmet har
fått en ökad tonvikt på integrering av miljö- och klimatfrågor i
inköpsprocessen. Inom ramen för budgetaktiviteten Utveckla krav
på låg miljö- och klimatpåverkan vid upphandling samt system- och
metodstöd för att underlätta klimat- och resurssmarta val vid köp
(har koppling till åtgärd 5.7 i KHP) så har insatser gjorts i
inköpssystemet för att underlätta val av hållbarhetsmärkta artiklar.
Miljökrav har sammanställts i en ny central mall i Kommers.
Mallen innehåller krav på cirkulära förpackningar, molntjänster,
redovisning av befintliga klimatdata och redovisning av
kandidatämnen.
Arbete pågår för att successivt förbättra tillgången till klimatdata
och stärka förutsättningarna för uppföljning och styrning av de
konsumtionsbaserade utsläppen. Ett annat exempel är miljö- och
hälsoskyddsnämnden tillsammans med kommunstyrelsen har
utvecklat en automatiserad uppföljning av inköp av
förbrukningsartiklar i plast. Verktyget ”Plastkollen” ger information
om mängder, plastsorter samt klimatpåverkan och skapar
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
32 (39)
förutsättningar för verksamheterna att följa sin användning av
förbrukningsartiklar i plast.
Samtidigt pågår förberedelser för rapportering enligt CSRD hos
bolagen och Stockholms stadshus AB. Rapporteringen ställer bland
annat krav på att kunna fånga alla väsentliga aspekter av
klimatpåverkan. Den första formella rapporteringen blir för utfallet
2027. Det pågår arbete med att utveckla en metod för att kunna
beräkna utsläppen enligt scope 1, 2 och 3 på ett enhetligt sätt i
bolagen. Samma metod ska kunna användas för stadens
förvaltningar.
Sammantaget har det under 2025 skett en försiktig förflyttning mot
mer strukturerade och samordnade arbetssätt för att minska
klimatpåverkan från konsumtion. Det finns en ökad förståelse kring
vikten av att integrera klimat- och cirkularitetsperspektiv i ordinarie
styrning, upphandling och verksamhetsutveckling. Samtidigt
präglas arbetet fortfarande av stora utmaningar och skillnader i
mognad mellan olika delar av organisationen.
Utmaningar och möjligheter framåt
Idag både styrs och agerar staden utifrån den linjära ekonomin. För
att öka cirkulariteten och resurseffektivitet behövs ett ökat samspel
mellan olika sektorer och funktioner och de ekonomiska,
ekologiska, beredskapsmässiga och sociala dimensionerna behöver
integreras i beslutsfattande och styrning. Staden skulle behöva
utreda vad som kan möjliggöra implementering av cirkulär ekonomi
i stadens styrning och samtidigt överbrygga de hinder som är
identifierade gällande t.ex. juridik och bokföring vid återbruk,
nyköp framför reparation kopplat till drift- och investeringsmedel,
beställningsökningar i slutet av året kopplat till ettåriga budgetar
osv.
Idag saknas övergripande kunskap om de ekonomiska fördelar,
både besparingar och intäkter, som cirkulär ekonomi i form av
återbruk och en övergång från engångs- till flergångsartiklar
medför. Det saknas också kunskap om vilka ekonomiska styrmedel
som är effektiva för att öka den cirkulära ekonomin och minska
klimatutsläppen. Det finns ett behov av att kartlägga och sprida
erfarenheter från pågående initiativ samt pröva nya arbetssätt och
metoder genom t.ex. pilotprojekt. Utifrån lärdomar i sådana projekt
kan initiativ som kan skalas upp aktivt föreslås.
Bättre klimatdata ger underlag för uppföljning och träffsäker
styrning. Tydligare uppföljning per verksamhet kan också öka
motivationen i organisationen. Det behövs ett ökat fokus på att ta
fram bättre klimatdata för stadens inköp för att förstå vad som
behöver ändras både i form av krav i upphandling och
inköpsmönster. Det finns ett behov av att minska inslaget av
manuella beräkningar. Behovet av gemensamma systemstöd är även
betydande.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
33 (39)
Kunskap och utbildning har identifierats som en nyckelfaktor för att
lyckas med utsläppsminskningar. Ökad kunskap ger ökad
motivation för omställningen. Prioriterade områden bedöms vara
inköpsorganisationen samt hela bygg- och anläggningssektorn.
Sammanfattningsvis kan staden inom omställningsområdet fortsatt
prioritera att arbeta med att:
• Utreda vad som kan möjliggöra implementering av cirkulär
ekonomi i stadens styrning och samtidigt överbrygga
identifierade hinder.
• Ta ett samlat grepp kring klimatdata för stadens inköp – idag
är systemen fragmenterade och förvaltningsvisa vilket
försvårar styrning och uppföljning.
• Kompetensutveckla, satsa på riktad utbildning inom
inköpsorganisationen och bygg- och anläggningssektorn där
kunskapsbristen och potentialen är störst.
• Kartlägga besparingar och intäkter från återbruk (både
internt och externt), övergång från engångs- till
flergångsartiklar, och reparation. Identifiera vilka
ekonomiska styrmedel som är effektiva och vilka pågående
initiativ som bör skalas upp.
• Samordna och professionalisera stadens återbruksinitiativ –
med rätt förutsättningar kan återbruk minska både kostnader
och klimatavtryck samtidigt.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
34 (39)
Bilaga 1: Metodik och datakällor
för delmål 2.1 och delmål 2.4
Metodik för beräkning av utsläpp delmål 2.1
Klimatmålet 2.1 utgår från det internationella
beräkningsprotokollet, Global protocol for community-scale
greenhouse gas emissions inventories (GPC23). GPC är i dagsläget
den vedertagna metoden som används för städers
utsläppsrapportering.
I GPC delas utsläpp in i olika scope där:
- Scope 1 omfattar utsläpp som sker inom den geografiska
gränsen.
- Scope 2 omfattar utsläpp från nätbaserad energianvändning,
det vill säga den energianvändning som används inom den
geografiska gränsen men som distribueras över större nät
(elnät eller fjärrvärmenät). Där kan energiproduktionen ligga
inom eller utanför den geografiska gränsen.
- Scope 3 avser utsläpp från livscykeln, eller utsläpp från
produktionen av varor och tjänster där utsläppen sker
utanför den geografiska gränsen men konsumeras inom
gränsen.
Utsläppen redovisas enligt Basic beskriven i GPC. Basic är de
utsläpp som beror av direkt energianvändning inom den geografiska
gränsen (scope 1), samt de indirekta utsläppen baserad på
nätlevererad energi (scope 2, i Sverige el- och fjärrvärmeleveranser)
inom den geografiska gränsen.
Uppföljningen görs en gång per år och inkluderar de totala24
växthusgasutsläppen från stadens energianvändning, dvs. utsläpp
från:
- Uppvärmning som inkluderar uppvärmning, tappvarmvatten
och kylning av byggnader
- Transporter som inkluderar vägtransporter, arbetsmaskiner
spårtrafik och sjöfart inom stadens gränser samt flyget vid
Bromma flygplats upp till 915 meter.
- Övrig gas- och elanvändning för hushåll och verksamheter
- Avloppsreningsprocessen (metan- och lustgasutsläpp) samt
läckage från gasnätet.
23 Läs mer: https://ghgprotocol.org/greenhouse-gas-protocol-accounting-
reporting-standard-cities
24 Övriga utsläpp från stockholmarnas konsumtion av varor och tjänster samt
långväga transporter ingår inte i utsläppsrapporteringen för mål 2.1.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
35 (39)
Beräkningsprinciper för respektive
utsläppskategori
Utsläpp från uppvärmning
Normalårskorrigering av energianvändningen för
uppvärmning
Energibehovet för uppvärmning varierar med utomhustemperaturen.
För att kunna jämföra energianvändningen mellan olika perioder
normalårskorrigeras energianvändningen för uppvärmning med data
framtagen av SMHI25. Normalårskorrigeringen kompenserar dock
inte fullt ut för temperaturskillnader mellan åren.
Emissionsfaktor för regionala fjärrvärmemixen
Utsläppen från fjärrvärmen beräknas utifrån Stockholm Exergis
regionala fjärrvärmenät, inklusive produktionssamverkan med andra
fjärrvärmeleverantörer. I Stockholm produceras fjärrvärme till stor
del i kraftvärmeverk, vilket innebär att det både produceras el och
värme i produktionsanläggningen. Utsläppen från kraftvärmeverken
fördelas därför mellan el och fjärrvärme.26
Från och med 2022 års utsläppsberäkningar används ett årsvärde för
emissionsfaktorn (CO2e per kWh levererad fjärrvärme) för att
beräkna utsläpp från fjärrvärme enligt beslut i miljö- och
hälsoskyddsnämnden den 25 maj 202127. I tidigare års
utsläppsberäkningar har ett löpande femårsmedel använts, dvs. ett
medelvärde för utsläpp under de senaste fem åren. Emissionsfaktorn
för fjärrvärmen, årsvärde, presenteras i tabell 5.
Tabell 1. Årsvärde för emissionsfaktorer från fjärrvärme (regionala fjärrvärmenätet) (gram
CO2e per distribuerad kWh fjärrvärme) för år 2019-2025. Indirekta utsläpp (scope 3)
inkluderas inte.
2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Årsvärde (g/kWh) 59,3 51,3 42,9 49,9 49,0 54,3 57,5
Oljeanvändning
Statistiken över oljeanvändningen från SCB har fluktuerat kraftigt
mellan åren. Sedan 2017 års utsläppsberäkningar har därför SCB:s
statistik för användning av fossil olja för uppvärmning av
bebyggelse ersatts med förvaltningens uppskattning av
oljeanvändningen enligt beslut i miljö- och hälsoskyddsnämnden:
25 Normalårskorrigering görs med graddagar. Graddagar ger ett mått på hur
temperaturen avvikit mot normal temperatur.
26 Fördelning (allokeringen) sker enligt alternativproduktionsmetoden vilket är
branschstandard
27 Rapportering av energianvändning och växthusgasutsläpp 2019 och 2020, Dnr.
2021-6801
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
36 (39)
Rapportering av energianvändning och utsläpp av växthusgaser
2017, Dnr. 2017-9898.
Utsläpp från elanvändning
Emissionsfaktor för nordiska elmixen
Miljöförvaltningen beräknar årligen ut emissionsfaktorn för nordisk
elmix. Beräkningarna baseras på den nordiska elproduktionen och
tar inte hänsyn till export och import av el. Indirekta utsläpp (scope
3) inkluderas ej. Effekter av import och export inkluderas inte
heller.
Utsläpp från den nordiska elproduktionen minskar kontinuerligt allt
eftersom fossila bränslen fasas ut. 2024 stod andel fossilt för cirka x
procent av elproduktionen. De övriga utsläppen är indirekta utsläpp.
Utsläppen från nordisk elproduktion varierar mellan åren beroende
på flera orsaker som t.ex. utomhustemperatur, störningar i t.ex.
kärnkraftsproduktion och vattentillgång för vattenkraftsproduktion.
För att korrigera för dessa årliga variationer används ett rullande
femårsmedel. Med detta menas att ett medelvärde beräknas på de
årliga emissionsfaktorerna för de senaste fem åren. Till skillnad från
fjärrvärmen anser miljöförvaltningen att det fortsatt är lämpligt att
använda femårsmedel för den nordiska elmixen då årsvärde fortsatt
bedöms vara beroende av årliga variationer i vädret. De senaste åren
har årsvärdet varit lägre än femårsmedel till följd av en minskad
användning av fossila bränslen och därmed minskade utsläpp i den
nordiska elproduktionen.
Årsvärden och femårsmedel för utsläpp från nordisk elmix
presenteras i tabell 2.
Tabell 2. Årsvärde och femårsmedel (kursiva värden) för emissionsfaktorn för nordisk elmix
(gram CO2e per kWh el) för år 2016-2024. Indirekta utsläpp (scope 3) inkluderas ej.
2019 2020 2021 2022 2023 2024
Årsvärde
(g/kWh)
30,8 23,2 17,1 16,8 10,8 8,7
Femårsmedel
(g/kWh)
34,1 31,6 27,0 23,5 19,7 15,3
Utsläpp från vägtransporter
För att beräkna klimatutsläppen från vägtrafiken i Stockholm
används en emissionsdatabas, HBEFA, som handhas av SLB-analys
(Stockholms Luft- och Bulleranalys) samt underlag från
Miljöfordon och hållbara transporter på miljöförvaltningen. För att
avspegla korrekt utveckling över tid korrigeras databasens totala
trafikarbete i staden med Trafikkontorets årliga beräkningar av
stadens trafikarbete (både mätningar och beräkningar).
Emissionsdatabasen, HBEFA, som används uppdateras regelbundet.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
37 (39)
En omfattande uppdatering av HBEFA har gjorts i årets
sammanställning av utsläppen för 2024 och 2025.
Datakällor
Utsläppsrapporteringen baseras på tillgänglig statistik och
modellberäkningar där information om energianvändning och
utsläpp i Stockholms stad kommer från flera olika källor som till
exempel SCB (Statistiska centralbyrån), RUS (Regional Utveckling
och Samverkan i miljömålssystemet) samt olika bolags
miljörapporter. Medan data från miljörapporter brukar vara
tillgänglig redan några månader efter årsskiftet är statistik från SCB
och RUS förskjutet upp till ett och ett halvt år. Det pågår ett ständigt
arbete med att utveckla metoder för att ta fram så bra data som
möjligt. Datakällor för utsläppsberäkningarna presenteras i tabell 3.
Tabell 3. Datakällor för utsläppsberäkningar
UPPVÄRMNING
Utsläpp från fjärrvärme Bränslemix för den regionala produktionsmixen:
Stockholm exergi
Emissionsfaktorer: Miljöfaktaboken, IVL, 2011,
Överenskommelser i värmemarknadskommittén,
2020 samt Stockholm exergi
Utsläpp från fjärrvärme från Norrenergis nät:
Norrenergi
Utsläpp från
oljeanvändning
Energianvändning: Miljöförvaltningens
uppskattning
Emissionsfaktorer: Miljöfaktaboken, IVL, 2011
Utsläpp från biobränsle Energianvändning: SCB
Emissionsfaktorer: Miljöfaktaboken, IVL, 2011
Utsläpp från el till
uppvärmning
Energianvändning: Miljöförvaltningens
uppskattning
Utsläpp räknas med emissionsfaktor för nordisk
elmix
Utsläpp från
gasanvändning
Levererad gas samt biogasandel: gasnätet
Stockholm
Emissionsfaktorer: uppdaterade
emissionsfaktorer av WSP 2022
ÖVRIG EL OCH GASANVÄNDNING
Utsläpp från
elanvändning
Nordiska elmix (produktion): Eurostat
Emissionsfaktorer: uppdaterade
emissionsfaktorer av WSP 2022
Utsläpp från
gasanvändning
Levererad gas samt biogasandel: gasnätet
Stockholm
Emissionsfaktorer: uppdaterade
emissionsfaktorer av WSP 2022
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
38 (39)
TRANSPORTER
Utsläpp från
vägtransporter
Underlag från SLB-analys som använder
https://www.hbefa.net/, underlag från
trafikkontoret samt från Miljöfordon och hållbara
transporter på miljöförvaltningen.
Utsläpp från LTO-cykeln,
Bromma
Underlag från Swedavias miljörapport för
Bromma
Utsläpp från hamn och
farled
Underlag för utsläpp från hamn från Stockholm
hamnar samt från farled från den nationella
emissionsdatabas RUS tillhandahåller
Utsläpp från
arbetsmaskiner
Utsläppsdata från den nationella
emissionsdatabas RUS tillhandahåller
Utsläpp från
spårtransporter
Energianvändning: SCB
Utsläpp räknas med emissionsfaktor för nordisk
elmix
ÖVRIGA UTSLÄPP
Avloppsrening Utsläppsdata från Stockholm Vatten och Avfall
AB
Läckage från gasnätet Utsläppsdata från Gasnätet Stockholm
Metodik för beräkning av utsläpp och
indikatorer för delmål 2.4
För att kunna följa upp mål 2.4 totalt så används data från
Konsumtionskompassen, utvecklad av Stockholm Environment
Institute (SEI). Konsumtionskompassen är ett webbaserat verktyg
som visar hur olika konsumtionsområden såsom resor, mat, övriga
inköp mm påverkar klimatet. Verktyget skalar ner
växthusgasutsläpp från konsumtion till kommun- och
postnummernivå. Utsläppen baseras både på specifik data för
invånare i postnummerområdet samt uppskattade utsläpp med hjälp
av socioekonomiska data och konsumtionsmönster för olika
befolkningsgrupper.
När det gäller utsläppen från stadens egna inköp (egen konsumtion)
saknas uppföljning gällande flera delar. I tabellen nedan visas de
och indikatorer som för närvarande kan följas upp.
Tabell 4. Datakällor för indikatorer och utsläpp för delmål 2.4
Delmål 2.4 – Konsumtionsbaserade utsläpp hela Stockholm
Konsumtionsbaserade
utsläpp per invånare
SEI konsumtionskompassen
Konsumtionskompassen 1.0 | SEI
Utsläpp från offentlig sektor och investeringar läggs
på som en schablon.
Uppföljning av Stockholms stads klimatmål
- Avser 2024 och 2025
39 (39)
Indikatorer – utsläpp från inköp i stadens egna organisation
El (ton CO2e) Energicentrum vid miljöförvaltningen sammanställer
energidata årligen från stadens bolag och
förvaltningar via portalen Energidata i Stockholms
stad. Emissionsfaktor för el, se tabell 2.
Fjärrvärmeinköp (ton
CO2e)
Energicentrum vid miljöförvaltningen sammanställer
energidata årligen från stadens bolag och
förvaltningar via portalen Energidata i Stockholms
stad.
Emissionsfaktor för fjärrvärme, se tabell 1.
Övrig energi (olja, gas,
fjärrkyla, biobränslen)
Energicentrum vid miljöförvaltningen sammanställer
energidata årligen från stadens bolag och
förvaltningar via portalen Energidata i Stockholms
stad. Emissionsfaktorer för dessa, se tabell 3.
Drivmedel till egna
fordon (ton CO2e)
Uppgifter om mängd drivmedel från Miljöfordon och
Hållbara Transporter vid miljöförvaltningen.
Emissionsfaktorer från
https://www.energimyndigheten.se/statistik/ovrig-
energistatistik/statistik-om-biobranslen-och-
drivmedel/
Tjänsteresor (ton
CO2e)
Utsläppsdata från stadens upphandlade resebyrå
AMEX GPT
Hotellnätter (ton CO2e Utsläppsdata från stadens upphandlade resebyrå
AMEX GPT
Livsmedel (ton CO2e) Utsläppsdata från stadens upphandlade verktyg
Hantera Livs 2020-2023 samt från Tendmill 2024-
2025. Data finns på kategorins samarbetsyta:
Kategoristyrning i Stockholms stad - Maltider-och-
livsmedel_Kategorin-i-siffror
Förbrukningsartiklar
plast (ton CO2e)
Kg inköpta förbrukningsartiklar i plast från
Plastkollen, multipliceras med 2,1 kg CO2e/kg plast.
Plastkollen finns hos miljöförvaltningen;
Funktion.MHN.Energiochklimat@stockholm.se.
Livsmedel (kg CO2e
per kg livsmedel)
Utsläppsdata från stadens upphandlade verktyg
Tendmill
Originalhandlingen finns på
meetingspublic.stockholm.se.